Online Test Hazırlarken Zaman Kazandıracak Öneriler

Image Description
Mustafa Ekim 22 Mart 2022
Paylaş:
Test, sınav veya bir envanter hazırlamak oldukça zahmetli ve uzun zaman gerektiren bir iş. Bu nedenle sınav hazırlama sürecinde size zaman kazandıracak sekiz özellikten bahsedeceğim:

1. Soru bankasını kullanın


Sorularınızı sınavın içinde oluşturmak yerine, önce soru bankanıza kaydederseniz, dilediğiniz sorulara kolayca ulaşarak, soruları birçok sınavda tekrar-tekrar kullanabilirsiniz.

Soru bankası kullanımı
Soru bankası kullanımı

2. Sınav içinde yarattığınız soruları soru bankasına transfer edin


Eğer sorularınızı direkt sınavın içinde yarattıysanız, üzülmeyin. Bu soruları dilediğiniz zaman soru bankasına aktarabilir ve böylece farklı sınavlarda tekrar-tekrar kullanabilirsiniz.

Hazırladığınız soruları soru bankasında saklama
Hazırladığınız soruları soru bankasında saklama

3. Sorularınıza etiketler ekleyin


Sorularınızı soru bankasına kaydederken gelişmiş etiketleme sisteminden yararlanın. Sorularınıza “konu”, “zorluk”, “kategori”, “ders” gibi etiketler ekleyin. Etiketler, dilediğiniz soru gruplarını, soru bankasında kaybolmadan hızlıca bulmanızı sağlayacak.

Soruları etiketlerle saklama
Soruları etiketlerle saklama

4. Otomatik sayfa oluşturucuyu kullanın


Sayfaları tek-tek oluşturmak yerine, “Otomatik Sayfa Oluşturucu”yu kullanmayı deneyebilirsiniz.

  1. Soru bankasından dilediğiniz soruları seçerek soru havuzunuzu belirleyin.
  2. Soru havuzundan kaç adet sorunun çekileceğini belirleyin.
  3. Soruların kaç sayfada sunulmasını istediğinizi belirleyin.
Otomatik sayfa oluşturma
Otomatik sayfa oluşturma

5. İçerik grupları hazırlayın, tekrar-tekrar kullanın


Hazırladığınız soruları “İçerik grupları” özelliğini kullanarak bir grup halinde kaydedin ve daha sonra sınavlarda tekrar kullanın. Örneğin, bir okuma parçasını dört soru ile bir araya getirerek bir içerik grubu oluşturabilir, daha sonra dilediğiniz sınavlara bu içerik grubunu tek seferde ekleyebilirsiniz.

İçerikleri yeniden kullanma
İçerikleri yeniden kullanma

6. Çoktan seçmeli sorularınızı tek seferde aktarın


Birden fazla çoktan seçmeli soruyu tek seferde soru bankanıza veya testinizin içine “Toplu Soru Aktarım Şablonu” nu kullanarak hızlı ve kolay bir şekilde aktarabilirsiniz.

Aktarım Şablonu kullanımı
Aktarım Şablonu kullanımı

7. Sınav kağıdı çıktısı alın


Sınavınız birçok bölüm, sayfa ve sorulardan oluşuyorsa, tüm soruların metinlerini, puanlarını, ilişkilendirildikleri kazanımları vb. kontrol etmek çok zaman kaybettirebilir. Bu yüzden sınavınızın hazır olduğunu düşünüyorsanız, sınav kağıdı oluşturabilir, tek bir sayfa üzerinden gerekli kontrolleri tek seferde sağlayabilirsiniz.

Sınav kağıdı çıktısı alma
Sınav kağıdı çıktısı alma

8. Sınavı kopyalayın


Bir sınavı farklı bir gruba tekrar uygulamak isteyebilirsiniz. Aynı sınavı, yeniden sınav oluşturmanıza ve sınav ayarları yapmanıza gerek kalmadan kolaylıkla uygulayın! Testinvite Online Sınav Sistemi, hazırladığınız sınavları dilediğiniz kadar kopyalama imkanı sunar. Böylece, sınavları aynı ayarlar ile birden çok defa kullanabilirsiniz.

Sınavı kopyalama
Sınavı kopyalama

Testinvite Sınav Programı ile çevrimiçi sınavlarınızı tasarlamaya şimdi başlayın