Soru Bankası

Testinvite ölçme-değerlendirme sistemi, kullanımı kolay, pratik ve yönetimi verimli bir soru bankası sunar. Sorularınızı klasör ve etiketler aracılığıyla online soru bankasında saklayabilir, dilediğiniz sorulara kolayca ulaşabilirsiniz.

Online Ölçme-değerlendirme programı

Soruların Soru Bankasına Kaydedilmesi


Bir soru kaydedildiği zaman, klasör ve etiket değerleri üzerinden soru bankasına otomatik yerleştirilir. Dolayısıyla soruyu kaydederken tek yapmanız gereken, sorunun hangi klasör altında ve hangi etiketler ile ilişkilendirildiği bilgisini belirlemektir.

Soruların hangi klasör altında ve hangi etiketlerle kaydedileceğini belirleme

Sınav soruları, klasör ve etiketler ile soru bankasına kaydedilebilir.

Soru yaratırken sorunun hangi klasör altında ve hangi etiketlerle kaydedileceğini kolayca belirleyebilirsiniz.

Testinvite soru bankasının kullanımı kolay, pratik ve son derece verimlidir. Örnek olarak, bir sorunun bir klasöre eklenmesi için önce ilgili klasörün oluşturulması gerekmez. Sorunun hangi klasöre kaydedilmesi gerektiğini belirlemeniz yeterlidir. Eğer klasör yoksa, sistem otomatik olarak yazdığınız isimde yeni bir klasör oluşturacak ve soru bankasına yerleştirecektir. Aynı yaklaşım etiketler için de geçerlidir.

Soru bankası, soruları kaydederken belirlemiş olduğunuz klasör ve etiketler üzerinden size dilediğiniz sorulara kolay ve hızla ulaşabileceğiniz bir arabirim sunar.

Kaydedilmiş soruların klasör ve etiketler yardımıyla filtrelenmesi

Soru bankası programı, soruları kategorilere ayırmanıza imkan tanır.

Soru bankasına kaydettiğiniz soruları klasör ve etiketler yardımıyla filtreleyip yalnızca görmek istediğiniz soruları listeleyebilirsiniz.

Bir sorunun soru bankasındaki konumunu, sorunun klasör ve etiketleri belirler. Bu yüzden, eğer bir sorunun klasör ve etiket değerleri güncellenecek olursa, o sorunun soru bankasındaki konumu da otomatik güncellenecektir.

Klasörler


Klasör isimleri basit metinlerden oluşur. Dilediğiniz klasör adını yazabilir ve sorularınızı bu klasörlerde biriktirip saklayabilirsiniz.

Soru bankası hazırlama programı ile soruları klasörleyerek saklayabilirsiniz.

Soru bankasına kaydettiğiniz sorular klasörler altında gruplanacaktır.

Etiketler


Bir etiket, etiket adı ve etiket değerinden oluşur. Örnek olarak, bir sorunun zorluk seviyesini kolay olarak belirlemek istiyorsanız, etiket adı olarak zorluk seviyesi, etiket değeri olarak kolay yazabilirsiniz.

Online sınav soruları, etiketler ile kolaylıkla filtrelenebilir.

Bir soruya etiket eklemek için “etiket adı” ve “etiket değeri” kutucuklarını doldurup EKLE butonuna basabilirsiniz.

Eğer bir soruya etiket eklemek istiyor ama etiketin soru bankasında listelenmesini istemiyorsanız, etiket isminin başına “_” ekleyebilirsiniz.

Etiketin soru bankasında listelenmemesi seçeneği
Etiket isminin başına “_” eklediğinizde yukarıdaki resimde yıldız sembolüyle vurgulanan ikon, etiketin soru bankasında listelenmeyeceğini gösterir.

Soruların Listelenmesi


Soru bankası, kaydedilen tüm soruların klasör ve etiketlerini otomatik olarak kaydeder ve ilgili sorulara ulaşmanız için size listeler.

Soru bankası oluşturma programı, soruları filtreyerek listelemenizi sağlar.

İhtiyacınız olan soruları listelemek için ilgili klasörü ve etiketleri seçmeniz yeterlidir.

Eğer ulaşmak istediğiniz soru listesini daha da daraltmak istiyorsanız, birden çok etiket seçimi yapabilirsiniz. Bu durumda, yalnızca seçimi yapılan etiket değerlerine sahip sorular listelenir.

Seçtiğiniz etiket sayısını artırarak soru bankanızdaki soruları daha fazla sayıda kritere göre filtreleyebilirsiniz.

Soruların sırası


Soru bankasında listelenen soruların sırasını belirleyebilirsiniz. Sistem size otomatik olarak sıralayabileceğiniz değerleri listeler.

Sorular listeledikten sonra soruların sahip oldukları etiketlere göre soruların listelenme sırasını değiştirebilirsiniz.

Soruların Soru Bankasındaki Yerlerini Toplu Güncelleme


Birçok sorunun klasör ve etiket değerlerini toplu olarak güncelleyebilirsiniz. Bunun için aşağıdaki toplu güncelleme eylemlerinden birini tercih edebilirsiniz.

  • Tek seferde, birçok sorunun klasörünü güncelleyebilirsiniz.
  • Tek seferde, birçok sorunun klasör ve etiketlerini birlikte güncelleyebilirsiniz.
  • Tek seferde, birçok soruya etiket ekleyebilirsiniz.
  • Tek seferde, birçok sorudan bir etiketi kaldırabilirsiniz.
  • Tek seferde, birçok sorunun bir etiketinin adını değiştirebilirsiniz.
Listelediğiniz soruları çoklu olarak seçerek seçtiğiniz soruların etiket ya da klasör değerlerini toplu bir şekilde güncelleyebilirsiniz.

Soruların Toplu Dışarı ve İçeri Aktarımı


  • Soru bankasındaki soruları, dışarı JSON formatında aktarabilirsiniz.
  • Soru bankasına, toplu soru aktarabilirsiniz. Bunun için sorular için hazırlanmış toplu içeri aktarım şablonlarını kullanabilirsiniz.

Soru bankası hazırlama işlemi toplu soru aktarımı ile gerçekleşebilir.

Soru tiplerine özel olarak hazırlanmış (seçenek sayısı, etiket sayısı vb.) Excel içeri aktarım şablonları yardımıyla sorularını toplu olarak soru bankasına aktarabilirsiniz.

Sınava Soru Bankasından Soru Ekleme


Soru bankasındaki sorularınızı, dilediğiniz sınavlara ekleyebilirsiniz. Eklemek istediğiniz sınav sorularını, klasörler ve etiketler üzerinden hızlıca bulabilir, tek seferde ekleyebilirsiniz.

Sınav İçin Soru Bankasından Soru Havuzu Oluşturma


Hazırladığınız sınavın, soru bankasındaki bir takım sorular içinden rastgele soru seçimi yapmasını istiyorsanız, soru bankası üzerinden bir soru havuzu oluşturabilir ve bu sorular içinde kaç adet sorunun rastgele seçilmesini istediğinizi belirtebilirsiniz.

Soru havuzu oluşturarak rastgele seçilecek olan soruları belirleyebilirsiniz.

Klasör ve etiketler yardımıyla soru bankasından seçtiğiniz soruların içinden rastgele soru seçilmesini sağlayarak katılımcılara sunulacak olan soruları çeşitlendirebilirsiniz.

Online Sınav İçinde Yaratılmış Soruların Soru Bankasına Aktarımı


Eğer sınav hazırlarken, sınav sorularını sınavın içinde oluşturduysanız, sınav hazırlama editöründen dilediğiniz soruları seçerek, soru bankasına da kaydedebilirsiniz.

Online sınav soruları, arasından soru seçilerek soru bankasına kaydedilebilir.

Soru bankası dışında, doğrudan test sayfasında hazırladığınız soruları kolayca soru bankasına kaydedebilirsiniz.

İçerik ve Soru Grupları


Soru bankası soruları tek-tek kaydeder. Ancak bazen birçok soruyu bir grup halinde ve hatta bir içerikle birlikte kaydetmek istersiniz. Örnek olarak bir okuma parçası üzerinden yapılandırılmış 3 soru düşünülebilir. Bu durumda soruları soru bankasında saklamak doğru yaklaşım olmayabilir. Çünkü bu sorular tek başına, okuma parçasından ayrı olarak anlamlı olmazlar. Bu gibi durumlar için birçok soru ve içeriği bir içerik grubu haline getirebilir ve saklayabilirsiniz.

Soru bankası hazırlama programı ile sorular gruplar halinde saklanabilir.

İçerik grupları yardımıyla her zaman bir arada sunulacak olan içerik ve soruları bir grup halinde kaydedebilirsiniz.

İçerik gruplarını saklarken, yine klasörlerden yararlanabilirsiniz. İçerik gruplarında klasörleri iç-içe konumlandırabilirsiniz.

İçerik gruplarını iç-içe klasörler altında organize etme
İhtiyacınız olan içerik gruplarına erişimi kolaylaştırmak adına içerik gruplarını iç-içe klasörler altında organize edebilirsiniz.

Testinvite soru hazırlama programı ile online soru bankanızı yaratın