Müşteri Başarı Hikayeleri

Sanofi Testinvite Online Sınav Sistemini Kullanıyor

Testinvite müşterisi: Sanofi
Endüstri
İlaç firması
Merkez
İstanbul, Türkiye
Hedefler
Online sınavları güvenle uygulamak ve tüm katılımcılara detaylı kazanım raporları sunmak.
Tür
B2B

Kullanılan Ürünler

Zaman sınırlı sınavlar başlığı için SVG ikonu

Zaman sınırlı sınavlar

Karıştırma başlığı için SVG ikonu

Karıştırma

Soru / Bölüm / Seçenekler

Sanofi Satış Gücü Eğitim Birimi | Vaka Analizi

Sanofi Türkiye, sağlık sektöründe hizmet veren bir biyofarmasötik şirketidir. Sanofi Türkiye, uzun soluklu hizmet döneminde çalışanlarının kesintisiz gelişimine her zaman inanmıştır.

Sanofi Türkiye özellikle deneyimli ve yetkin bir satış gücü yaratmaya özel önem vermiştir. Bu amaçla kurumsal bünyesinde bir eğitim birimi olarak Satış Gücü Eğitim Birimi oluşturulmuştur. Birim, satış gücünü ürünlere özel bilgi ve pazarlama yetkinlikleriyle donatmak için kesintisiz gelişim faaliyetleri ve değerlendirme süreçleri planlamıştır.

Hedefler

Sanofi Türkiye Satış Gücü Eğitim Birimi, her yıl düzenli olarak ilaçlara özel satış gruplarına sınavlar düzenlemekte ve her bir grubun ilaç, medikal ve pazarlama kategorileri hakkındaki bilgilerini test etmektedir. Bu nedenle Sanofi Türkiye, Sanofi Global'de de zorunlu bir uygulama olan bir sınav yapısı oluşturdu. Bu incelemelerin amacı satış ekiplerinin bilgilerini değerlendirmek ve gelişim alanlarını belirlemektir. Bununla birlikte Birim, iş akışındaki düzenin bozulmasından kaçınmak ve detaylı değerlendirme raporlarına olan ihtiyaç nedeniyle ölçme ve değerlendirme süreçlerini çevrimiçi ortamda yürütmeye karar verdi.

Çözümler

2020 yılından bu yana, tüm bu süreçler Birim tarafından Testinvite online sınav platformunda, uzaktan ve güvenli bir şekilde yönetilmektedir. Geçtiğimiz yılda, satış personellerinin tamamı iPad'ler aracılığıyla yıl içinde beş farklı dönemde çevrimiçi sınavlara girdi. Bu süreç içerisinde TestInvite üzerinden yaklaşık 2500 sınav oturumu gerçekleştirilmiştir. Böylelikle Birim, sınavlara üst düzey katılımı sağladı ve ayrıntılı değerlendirme raporlarını elde etti.

Operasyon Yönetimi:

Bir operasyonu test güvenliği ekseninde yönetmek, şirketin yüksek düzeydeki katılımı güvenilir bir şekilde idare edebilmesini sağlar. Bu nedenle;

 • Tüm personel her sınav sürecine belirli bir zamanda, sorunsuz olarak başlamıştır.
 • Sınava giren her kişi için sorular ve seçenekler karıştırılmıştır. Böylelikle sınava giren her kişi, sınavı aynı yapıda fakat farklı soru sıralamalarıyla almıştır.
 • Sınavların özellikleri ve uzunluklarına göre zaman sınırları belirlenmiştir.

Ölçme ve Değerlendirme:

Ayrıntılı ölçme ve değerlendirme prosedürleri, şirketin kesintisiz gelişim alanlarını ve etkin satış stratejisini belirlemesini sağlar. Bu nedenle;

 • Kapsamlı soru bankasında sorular çeşitli kategorilere, konulara ve ilaca özgü gruplara ayrılır. Böylelikle, her sınav katılımcısının sonuçları, en spesifik katmana kadar her bir alt boyuta ilişkin ayrıntılı bilgilerle birlikte vermiştir.
 • Sınav sonuç raporları ve Soru-Cevap raporları en spesifik sonuçlara kadar çıkarılmıştır.
 • Soru-Cevap analizi ile satış ekiplerinin artıları ve eksileri, gelişime açık oldukları konular belirlenmiştir.

Çevrimiçi Test ve Değerlendirme Süreci | Adım Adım

Birim, her sınav programı için yaklaşık 500 çalışanın katılımını planlamıştır. Testinvite Operasyon Ekibi ve Değerlendirme Ekibi bu süreçleri, var olan planlamaya göre profesyonel bir şekilde yönetti. Testinvite bu süreçte yönetim, test güvenliği, ayrıntılı raporlama ve değerlendirme konularında organize uygulamaları garanti etmiştir ve uygulamaya almıştır

Bu süreçte TestInvite, tüm uygulamalar için aşağıda sıralanan eylemleri gerçekleştirdi;

 • Her soruyu çevrimiçi soru bankasına aktarmak
 • Her satış ekibi için bir plan içeren sınavların oluşturulması
 • Her kişi için sınav davetiyesi göndermek
 • Süreç öncesinde-sırasında-sonrasında yüksek düzeyde teknik ve operasyonel destek sağlamak
 • On farklı ilaç grubu için sınavların hatasız uygulanması
 • Derinlemesine değerlendirme için her katılımcı ve grup için ayrıntılı analizler ve raporlar sağlamak

Sonuçlar

Birim, her sınav programı için yaklaşık 500 çalışanın katılımını planlamıştır. Testinvite Operasyon Ekibi ve Değerlendirme Ekibi bu süreçleri, var olan planlamaya göre profesyonel bir şekilde yönetti. Testinvite bu süreçte yönetim, test güvenliği, ayrıntılı raporlama ve değerlendirme konularında organize uygulamaları garanti etmiştir ve uygulamaya almıştır.

Bu süreçte TestInvite, tüm uygulamalar için aşağıda sıralanan eylemleri gerçekleştirdi;

 1. 2500'den fazla çevrimiçi sınavı güvenlik endişeleri olmadan yönetti.
 2. Toplam katılım oranı % 95'i aştı. (Nisan 2020 dönemi sınavları - % 99)
 3. Çalışanların konular ve ilaçlar hakkındaki bilgi düzeyleri analiz edildi. Böylelikle her çalışan için müteakip gelişim yolu şirket tarafından oluşturulmuştur.
 4. Çalışanların daha az ve daha çok zorlandığı sorular, soru bazlı başarı analizi ile belirlendi. Böylelikle Birim, eğitim stratejisinin etkinliğini artırdı.
 5. Satış gücüne sağlanan yeni eğitim stratejisi, diğer iş döngülerinin etkinliğini artırdı.
 6. İş akışındaki sapmalar tamamen engellendi.
Soru bankasının esnekliği, farklı kategorilerde detaylı ölçme ve raporlama olanağı sağladı. Böylece gelişim tarafına daha fazla veri aktarabildik. Test İnvite ekibinin sınavlar sırasında sağladığı destek, süreçleri sorunsuz yönetmemiz sağladı.

Yalçın Beygirci

Satış Gücü Eğitimi Müdürü

Sınav sistemini yakından tanıyın

Demo Talep Edin