Müşteri Başarı Hikayeleri

Sanofi Test Invite Online Sınav Sistemini Kullanıyor

Sanofi Şirket Logosu
Endüstri
İlaç firması
Merkez
İstanbul, Türkiye
Hedefler
Online sınavları güvenle uygulamak ve tüm katılımcılara detaylı kazanım raporları sunmak.
Tür
B2B

Kullanılan Ürünler

Sınavda Web kamera kaydı

Karıştırma (soru / bölüm / seçenekler) + Zaman sınırlı sınavlar

SANOFİ SATIŞ GÜCÜ EĞİTİM BİRİMİ VAKA ANALİZİ

Sanofi Türkiye deneyimli ve yetkin satış ekibinin önemine inanan ve bu ekibin sürekli eğitimine önem veren bir şirket olarak uzun yıllardır Türkiye ilaç piyasasında hizmet vermektedir. Bu amaçlarını desteklemek adına kurulmuş olan Satış Gücü Eğitim Birimi (Sales Force Effectiveness) tüm birimlere ait satış ekiplerinin eğitim ve gelişimini yönetmektedir.

Satış Gücü Eğitim Birimi; sene içerisinde belli dönemlerde; 10 farklı ilaç grubuna, her bir grup için farklı ilaç ve pazarlama – medikal olmak üzere farklı konulardan düzenli sınavlar düzenlemektedir. Bu sınavların amacı, satış ekiplerinin bilgilerinin ölçülmesi ve gelişim alanlarının belirlenmesidir. Yurtdışının da zorunlu tuttuğu bu sınavlarda başarılı olmak tüm satış ekibi için zorunludur.

2020 yılında 5 farklı dönemde düzenlenen çevrimiçi sınavlar ile Türkiye geneline yayılmış 500 üzeri satış ekibi çalışanının, kendi iPad’leri üzerinden bu sınavları almaları sağlanmıştır. Sınavların Güvenliği aşağıdaki yöntemler uygulanarak sağlanmıştır:

  • Herkesin sınava aynı anda başlaması sağlanmıştır.
  • Sorular, bölümler ve şıklar rastgele olarak herkese farklı gösterilmiştir.
  • Süre kısıtlaması soru sayısına uyumlu şekilde belirlenmiştir.

Anlık 550 çalışanın çevrimiçi olarak sınava katıldığı Nisan döneminde 99% katılım sağlanmış ve sınavların uzaktan yapılmasının katılımı arttırdığı bir kez daha görülmüştür.

Ölçme ve Değerlendirme:

Doğru ölçme ve değerlendirme, belli bir grubun bilgi seviyesinin ölçülmesi ve gelişimlerinin takibi açısından son derece önemlidir. Sanofi Türkiye’nin belli dönemlerde yaptığı ve satış ekiplerinin medikal / pazarlama bilgilerini ölçtüğü bu sınavlarda aşağıdaki ölçütler göz önünde bulundurulmuştur:

  1. Konu, kategori ve ilaç grubu kırılımı tüm raporlamalarda detaylı olarak analiz edilmiştir.
  2. Gerek sınav sonuç raporları, gerekse Soru & Cevap raporları detaylı alt boyutlarına kadar incelenmiştir.
  3. Soru & Cevap analizleri yapılarak, satış ekiplerinin gelişime açık oldukları alanlar nokta atışı olarak tespit edilmiştir

Sınavlar öncesinde, esnasında ve sonrasında teknik ve operasyonel destek verilerek, tüm sınavların doğru ve amacına uygun şekilde gerçekleştirilmesi sağlanmıştır.

Sonuçlar:

  1. 1000+ çevrimiçi sınav yönetildi
  2. Katılım oranları 95%’lerin üzerine çıktı
  3. Çalışanların ilaç ve konu özelinde seviyeleri tespit edilerek, gelişim alanları tespit edildi. Bu sayede gelişim
  4. Soru Başarı Analizleri yapılarak çalışanların az/fazla zorlandıkları sorular belirlendi. Soruların hangi konu ve laç grubuna ait olduğunun analizi yapılarak, gelecek eğitimlerin bu doğrultuda planlanması sağlandı.

That effort shows, as the team has created 900 help center articles and claims a 95 percent success rate through its investment in self-service, meaning that help center visitors are served without needing to switch to an assisted channel. The number of tickets not created, as a result, is significant, especially considering that Amazon's help center has bypassed 15.5 million visits and now averages two million visits each month. Front quantified a 27 percent increase in knowledge usage and noted that headcount on the Customer Operations team has remained relatively stable since the end of 2015 through mid-2018.

Soru bankasının esnekliği, farkli kategorilerde detaylı ölçüme raporlama olanağı sağladı. Böylece gelişim tarafına daha fazla veri aktarabildik. Tesi invite ekibinin sınavlar sırasında sağladığı destek, süreçleri sorunsuz yönetmemiz sağladı.

Yalçin Beygirci

Satış Gücü Eğitimi Müdürü

Sınav sistemini yakından tanıyın

Demo Talep Edin

Sanofi Test Invite Online Sınav Sistemini Kullanıyor