Kuruluş
1996
Konum
İstanbul, Türkiye

Sınav Detayları

Konular başlığı için SVG ikonu

Konular

Dil Bilgisi, Kelime Bilgisi, Okuma-Anlama, Yazma

Süre başlığı için SVG ikonu

Süre

75 Dakika

Sorular başlığı için SVG ikonu

Sorular

Toplam 80 Soru

Yeditepe Üniversitesi Hazırlık Atlama Sınavı

Bu sayfada Yeditepe Üniversitesi İngilizce yeterlilik sınavına girecek adayların kendini deneyebileceği 2 adet İngilizce deneme sınavı bulunmaktadır. Bu sınavlar, Yeditepe Üniversitesi’nin internet sitesinde yer alan herkesin erişimine açık Yeditepe hazırlık sınav örneği ve İngilizce yeterlilik sınavı örneğidir.

Yeditepe Hazırlık Sınavı ile İlgili Bilgiler

Yeditepe Üniversitesi öğrencileri, her yıl akademik takvimin başında, Rektörlükçe ilan edilen gün, saat ve yerde Yabancı Dil Yeterlik Sınavı’na (English Proficiency Test) girerler. Sınav tarihinden önceki iki yıl içinde, TOEFL IBT sınavından 79 ya da TOEFL PBT sınavından 550 almış olduğunu kanıtlayan öğrenci yabancı dil yeterlilik sınavından muaf tutulur.

Yeditepe Proficiency Sınavı Süreci

  1. Her öğretim yılı başında, Rektörlükçe ilan edilecek gün, saat ve yerde Yabancı Dil Yeterlik Sınavı yapılır.
  2. Yeterlik Sınavı’na yeni kayıt öğrencilerle birlikte halen Hazırlık Programı’nda öğrenimine devam eden öğrenciler de girebilirler.
  3. Yeterlik Sınavı’nda 100 üzerinden en az 60 puan alan öğrenci başarılı sayılır.
  4. Yabancı Dil Yeterlik Sınavı’nın lisans eğitimi için geçerlilik süresi iki yıldır.
  5. Yabancı Dil Yeterlik Sınavı’nda mazeret kabul edilmez.
  6. Güzel Sanatlar Fakültesi’nin Grafik Tasarımı, Moda ve Tekstil Tasarımı, Plastik Sanatlar ve Resim, Sanat Yönetimi, Tiyatro Bölümleri ile Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu öğrencilerinin Yabancı Dil Yeterlik Sınavı’ndan başarılı sayılabilmeleri için 100 üzerinden en az 50 puan almaları gerekir.
  7. İngilizce Öğretmenliği, İngiliz Dili ve Edebiyatı ve Çeviribilim programı öğrencilerinin, Yabancı Dil Yeterlik Sınavı’nda başarılı sayılabilmeleri için 100 üzerinden en az 65 puan almaları gerekir. Ayrıca, İngilizce Öğretmenliği, İngiliz Dili ve Edebiyatı ve Çeviribilim programları öğrencilerinin bu sınav dahilinde yapılan konuşma ve yazma becerilerinden 100 üzerinden en az 60 puan almaları gerekir.

Yeditepe Üniversitesi Hazırlık ve İngilizce Yeterlilik Sınavı İçeriği

Yeditepe Üniversitesi İngilizce Hazırlık Atlama Sınavı(English Proficiency Exam) 4 bölümden oluşmaktadır:

Birinci bölümde öğrenciler, akademik düzeyde dilbilgisi (İngilizce Grammer) yeteneklerini ölçmek için hazırlanmış soruları cevaplandırırlar. Öğrencilere bu bölümünde toplam 40 puanlık çoktan seçmeli sorular yöneltilmektedir.

İkinci bölüm olan Vocabulary (İngilizce Kelime Hazinesi) bölümünde ise öğrencilere akademik düzeyde kelime bilgisi yeteneklerini ölçmek için hazırlanmış toplam 20 puanlık çoktan seçmeli sorular yöneltilmektedir.

Üçüncü bölüm olan Reading Comprehension (İngilizce Okuma) bölümünde ise öğrencilere okuduğunu anlama, yorumlama ve bilmedikleri sözcüklerin anlamını çıkarma yetilerini ölçmek için toplam 20 puan değerinde çoktan seçmeli sorular yöneltilmektedir.

Sınavın son bölümü olan Writing yani İngilizce Yazma bölümünde ise öğrencilere verilen bir konu hakkındaki düşüncelerini yazılı olarak ifade etmeleri istenir. Öğrencilere 3 kompozisyon konusu verilir ve aralarından 1 tanesini seçmeleri istenir ve seçtiklerikonuda 300 kelimelik İngilizce kompozisyon yazmaları istenir. Bu bölümün değeri 20 puandır.

Testinvite ile çevrimiçi İngilizce seviye tespit sınavlarınızı tasarlayın