Kuruluş
1992
Konum
Kocaeli, Türkiye

Sınav Detayları

Konular başlığı için SVG ikonu

Konular

Dinleme, Okuma-Anlama, İngilizce Kullanımı, Kelime Bilgisi

Süre başlığı için SVG ikonu

Süre

180 Dakika

Sorular başlığı için SVG ikonu

Sorular

Toplam 80 Soru

Gebze Teknik Üniversitesi (GTÜ) İngilizce Yeterlilik Sınavı

Üniversiteye giriş sınavından sonra Gebze Teknik Üniversitesi’ne girmeye hak kazanan öğrenciler, Gebze Teknik Üniversitesi tarafından yapılan GTÜ İngilizce Yeterlik Sınavı’ na ( Proficiency Exam) alınırlar. Bu sınavda 100 üzerinden 70 puan alarak (80 soru üzerinden 56 soru doğru cevaplayarak) başarılı olan öğrenciler hazırlık atlama sürecine girer ve üniversitelerinin ilgili fakültelerinde lisans eğitimlerine başlarlar. Başarısız olan öğrenciler ise Gebze Teknik Üniversitesi İngilizce Hazırlık Okulu’nda yeterli seviyeye gelene kadar eğitim alırlar. Bu sınavda geçmiş hazırlık atlama sınavlarında çıkmış soruların benzerleri yer almaktadır ve GTÜ hazırlık atlama sınavı olarak da isimlendirilir.

Bu sayfada, Gebze Teknik Üniversitesi İngilizce Yeterlik Sınavı’na girecek öğrencilerin kendi İngilizce seviyelerini değerlendirebilecekleri ve bu sınava hazırlanabilecekleri örnek hazırlık sınavı bulunmaktadır. Bu sınav GTÜ internet sayfasında herkesin erişimine açık olarak yayınlanmış ve örnek soru tipleri içeren pratik yapma amaçlı bir İngilizce seviye tespit sınavıdır. Diğer okullarda aynı süreçlerden geçen öğrenciler de kendi İngilizce seviyelerini bu sınav ile birlikte ölçebilir.

GTÜ İngilizce Yeterlik Sınavı Bölümleri ve İçeriği

Gebze Teknik Üniversitesi Yabancı Dil Sınavı (Proficiency Exam) toplam 4 bölümden oluşmaktadır. Bu bölümler; Okuma, Dinleme, İngilizce kullanımı ve Kelime Bilgisi bölümleridir. Sınavın toplam süresi 180 dakikadır. Sınavdaki toplam soru sayısı 80’dir.

Dinleme Bölümü (Listening)

Toplam 16 sorudan oluşmaktadır ve adayın İngilizce dinleme becerilerini ölçer. Sınavın bu bölümü iki farklı alt bölümden oluşmaktadır. Bu bölümler, not alarak dinleme (note taking listening) ve dinlerken cevaplama (while listening) bölümleridir.

Okuma Bölümü (Reading)

Toplam 20 sorudan oluşmaktadır ve iki okuma metni üzerinden bu soruların cevaplandırılması istenir.

İngilizce Kullanımı Bölümü (Use of English)

Toplam 3 alt bölüm ve 25 sorudan oluşmaktadır ve adayın genel İngilizce kullanım becerileri ölçülmektedir. Bu bölümler; yeniden ifade etme (restatement), cümle tamamlama testi (cloze test) ve cümle tamamlama (sentence completion) bölümleridir.

İngilizce Kelime Bilgisi Bölümü (Vocabulary)

Toplam 19 sorudan oluşmaktadır. Adayın İngilizce kelime bilgisi seviyesi ölçümlenmektedir.

Testinvite ile çevrimiçi İngilizce seviye tespit sınavlarınızı tasarlayın