Kuruluş
1955
Konum
İzmir, Türkiye

Sınav Detayları

SVG

Konular

İngilizce kullanımı, Dil Bilgisi, Okuma-Anlama

SVG

Süre

135 Dakika

SVG

Sorular

Toplam 100 Soru

Ege Üniversitesi İngilizce Muafiyet Sınavı Örnekleri

Bu sayfada, Ege Üniversitesi İngilizce Muafiyet Sınavı’na girecek öğrencilerin çevrimiçi bir şekilde pratik yapıp sınava hazırlanabilecekleri 4 adet deneme sınavı bulunmaktadır. Bu sınavlar, Ege Üniversitesi’nin internet sayfasında halka açık bir şekilde yayınlanan örnek İngilizce muafiyet sınavlarıdır.

* Buradaki sınavlar, üniversitenin düzenlediği asıl sınava girmeden önce pratik yapabileceğiniz deneme sınavlarıdır. Burada alacağınız sonuçların herhangi bir resmi geçerliliği yoktur.

İngilizce Muafiyet Sınavı Bilgileri

Ege Üniversitesi öğrencileri, her akademik yılda rektörlükçe yayınlanan akademik takvimde yer alan tarihte İngilizce muafiyet sınavına girebilirler. Sınav sonuçlarına göre İngilizce yeterliliğini kanıtlayan öğrenciler İngilizce hazırlık okulunu atlayarak fakülte derslerine başlayabilirler. İngilizce yeterliliğini bu sınavla kanıtlayamayan öğrenciler fakülte derslerine başlamadan önce İngilizce hazırlık eğitimine tabi tutulurlar.

İngilizce Muafiyet Sınavı örnekleri ile birlikte İngilizce seviyenizi online ve ücretsiz şekilde ölçebilir, deneme sınavlarını çözerek çıkmış sorular hakkında bilgi edinebilir, eksiklerinizi öğrenip bunlar üzerine çalışabilir ve Ege Üniversitesi İngilizce muafiyet sınavına kolayca hazırlanabilirsiniz.

GTÜ Örnek İngilizce Yeterlik Sınavı Bölümleri ve İçeriği

 • Ege Üniversitesi İngilizce Muafiyet Sınavı örnekleri iki bölümden oluşur. Öğrencilerin İngilizce kullanımı (Use of English) ve Okuma (Reading) seviyelerinin ölçülür.
 • Sınavların ilk 50 soruluk kısmı Use of English (İngilizce kullanımı) kısmıdır. Bu bölümde adayların İngilizce kelime bilgisi (Vocabulary) ve İngilizce dil bilgisi (Grammar) ölçülür. İngilizce paragraf tamamlama soruları ile bu bölüm desteklenir.
 • Sınavların ikinci 50 soruluk kısmı, Reading (Okuma) kısmıdır. Bu bölümde öğrencilerin İngilizce okuma, okuduğunu anlama ve yorumlama yetenekleri ölçmektedir. Bu bölüm, İngilizce paragraf ve metin okuma sorularından oluşur.
 • Her bir sınav 100 sorudan oluşmaktadır.
 • Sorular çoktan seçmelidir.
 • Her bir soru 1 puan değerindedir.
 • Sınavlardan her birinin süresi 135 dakikadır.
 • Muafiyet Sınavı Süreci

  Sınava giren ve 100 tam puan üzerinden 70 puan alan öğrenciler İngilizce hazırlık eğitiminden muaf olurlar ve fakülte derslerine başlayabilirler.

  70 puandan az alan öğrenciler, seviyelerine göre yerleştirilecekleri hazırlık sınıfında öğrenimlerine başlarlar. İngilizce hazırlık eğitimi 1 yıldır.

  Ayrıca, zorunlu İngilizce hazırlık eğitimine başlayıp, bahar yarıyılında muaf olmak isteyen öğrenciler, güz yarıyılı sonunda düzenlenen İngilizce muafiyet sınavına girebilirler. Bu sınavda 100 üzerinden en az 70 alan öğrenciler bahar yarıyılında hazırlık eğitiminden muaf olur.

  YÖK tarafından eşdeğerliği kabul edilen sınavlardan yeterli puanları alan öğrenciler, hazırlık sınavından muaf olurlar. (YDS/YÖKDİL 60, TOEFL 72)