Kuruluş
1955
Konum
İzmir, Türkiye

Sınav Detayları

Konular başlığı için SVG ikonu

Konular

İngilizce kullanımı, Dil Bilgisi, Okuma-Anlama

Süre başlığı için SVG ikonu

Süre

135 Dakika

Sorular başlığı için SVG ikonu

Sorular

Toplam 100 Soru

Ege Üniversitesi İngilizce Muafiyet Sınavı Örnekleri

Ege Üniversitesi öğrencileri, her akademik yılda rektörlükçe belirlenen akademik takvimde yer alan tarihte Ege Üniversitesi Yabancı Dil Muafiyet Sınavı’ na girebilirler. Sınav sonuçlarına göre İngilizce yeterliliğini kanıtlayan öğrenciler İngilizce hazırlık okulunu atlayarak fakülte derslerine başlayabilirler. Üniversite İngilizce muafiyet sınavında başarılı olamayan öğrenciler fakülte derslerine başlamadan önce İngilizce hazırlık eğitimine tabi tutulurlar.

Bu sayfada, Ege Üniversitesi İngilizce Muafiyet Sınavı’na girecek öğrencilerin çevrimiçi bir şekilde pratik yapıp sınava hazırlanabilecekleri 4 adet İngilizce deneme sınavı bulunmaktadır. Bu sınavlar, Ege Üniversitesi’nin internet sayfasında herkesin erişimine açık bir şekilde yayınlanan İngilizce muafiyet sınavı örnekleridir.

İngilizce Hazırlık Sınavı örnekleri ile birlikte İngilizce seviyenizi online ve ücretsiz şekilde ölçebilir, İngilizce deneme sınavlarını çözerek çıkmış sorular hakkında bilgi edinebilir, sınav sonuç raporu ile eksiklerinizi öğrenip bunlar üzerine çalışabilir ve Ege Üniversitesi hazırlık muafiyet sınavına kolayca hazırlanabilirsiniz.

* Buradaki sınavlar, üniversitenin düzenlediği asıl sınava girmeden önce pratik yapabileceğiniz deneme sınavlarıdır. Burada alacağınız sonuçların herhangi bir resmi geçerliliği yoktur.

İngilizce Muafiyet Sınavı Süreci

Ege Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu tarafından hazırlanan hazırlık muafiyet sınavına giren ve 100 tam puan üzerinden en az 70 puan alan öğrenciler, İngilizce hazırlık eğitiminden muaf olurlar ve fakülte derslerine başlayabilirler.

70 puandan az alan öğrenciler, seviyelerine göre yerleştirilecekleri hazırlık sınıfında öğrenimlerine başlarlar ve 1 yıl İngilizce hazırlık eğitimi alırlar.

Ayrıca, zorunlu İngilizce hazırlık eğitimine başlayıp, bahar yarıyılında muaf olmak isteyen öğrenciler, güz yarıyılı sonunda düzenlenen İngilizce muafiyet sınavına girebilirler. Bu sınavda 100 üzerinden en az 70 alan öğrenciler bahar yarıyılında hazırlık eğitiminden muaf olur.

YÖK tarafından eşdeğerliği kabul edilen sınavlardan yeterli puanları alan öğrenciler, hazırlık sınavından muaf olurlar. (YDS/YÖKDİL 60, TOEFL 72)

Ege Üniversitesi Hazırlık Muafiyet Sınavı Bölümleri ve İçeriği

  • Ege Üniversitesi İngilizce Muafiyet Sınavı örnekleri iki bölümden oluşur. Öğrencilerin İngilizce kullanımı (Use of English) ve Okuma (Reading) seviyelerinin ölçülür.
  • Sınavların ilk 50 soruluk kısmı İngilizce kullanımı (Use of English) kısmıdır. Bu bölümde adayların İngilizce kelime bilgisi (Vocabulary) ve İngilizce dil bilgisi (Grammar) ölçülür. İngilizce paragraf tamamlama soruları ile bu bölüm desteklenir.
  • Sınavların ikinci 50 soruluk kısmı, okuma (Reading) kısmıdır. Bu bölümde öğrencilerin İngilizce okuma, okuduğunu anlama ve yorumlama yetenekleri ölçmektedir. Bu bölüm, İngilizce paragraf ve metin okuma sorularından oluşur.
  • Her bir sınav 100 sorudan oluşmaktadır.
  • Sorular çoktan seçmelidir.
  • Her bir soru 1 puan değerindedir.
  • Sınavlardan her birinin süresi 135 dakikadır.
  • Testinvite ile çevrimiçi İngilizce seviye tespit sınavlarınızı tasarlayın