Image Description

Psikolojik Testler ve Psikometrik Testler

Psikoloji testi, bireylerin ilgilerinin, kişilik özelliklerinin, yeteneklerinin ve davranışlarının standart koşullar altında gözlenerek değerlendirmesi amacıyla kullanılmaktadır. Genellikle önceden yapılandırılmış olan psikometrik test, bireyleri çeşitli yönleriyle kısa zamanda değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Psikometrik test, ihtiyaca göre farklı alanlarda kullanılabilmektedir. İşe alım sürecinde personel değerlendirmesi, kariyer planı, akademik başarı, kişisel yeteneklerin belirlenmesi gibi amaçlarla iş, eğitim ve sosyal hayatta sıklıkla psikolojik ölçüm testlerine başvurulabilmektedir.

İşe alım uzmanı mısınız?

Profesyonel Genel Yetenek Test Serimiz ile tanışın.
Psikometrik testler iş-eğitim ve seçim süreçlerinde kullanılsa da kişisel becerilerin ve bilişsel yetkinliklerin geliştirilmesi açısından da oldukça önemlidir. Kişisel tutumları, psikolojik profili ölçmeye ve değerlendirmeye yarayan psikometri testi, adayın becerilerinin mevcut pozisyonun gerektirdiği şartlara uygun olup olmadığına ilişkin bilgi verir. Testinvite Online Deneme Sınavları Kütüphanesi’nde bulunan ücretsiz psikolojik testleri dilediğiniz kadar alabilir, elde ettiğiniz sınav sonuç raporu doğrultusunda kariyer planınızı belirleyebilir, psikometrik test örnekleri ile aşinalık kazanarak süreçlerinizi daha doğru yönetebilirsiniz.
SVG

Psikoloji Testi Çöz

Bu sayfada yer alan online psikolojik testler ile kişisel yetenekleriniz hakkında fikir sahibi olun. Ücretsiz bir şekilde kendinizi deneyerek işe alımlarda, eğitim hayatınızda psikolojik test ve değerlendirmelere hazırlanın ve deneyim kazanın.

SVG

Psikometrik Test Nedir?

Psikometrik testler, kişilerin bilişsel becerilerini test edebilmek, yeteneklerini değerlendirebilmek ve kişilik özelliklerinin güçlü ve zayıf yönlerini belirleyebilmek amacıyla gerçekleştirilen testlerdir. Genellikle çoktan seçmeli olarak gerçekleştirilen bu testlerle farklı amaçlar ve hedefler için kendinizi deneyebilirsiniz.

Psikometrik Test Çöz

Geliştiren SINAV ADI KENDİNİZİ DENEYİN
David Kolb

Kolb Öğrenme Stilleri Testi

Ortalama 25-30 dk
|
Karakter Analizi
Teste Git
Robins, Fein, Barton ve Green

M-Chat Otizm Tarama Testi

Ortalama 10-15 dk
|
Psikolojik Test
Teste Git
-

Renklere Göre Kişilik ve Karakter Analizi

Ortalama 5-10 dk
|
Karakter Analizi
Teste Git

Psikolojik Test ve Değerlendirme

Psikolojik testler, genel itibariyle bireyi tanıma amacıyla kullanılsa da farklı amaçlar doğrultusunda da kullanılabilmektedir. Psikometrik testler, öngörülerin geçerliliğini yükseltir ve olabildiğince objektif değerlendirmeler yapılmasını sağlar. Değerlendirme süreçleri için, online psikolojik test ve psikometrik test örnekleri, soru pratiğinizi geliştirmenize yardımcı olacaktır. Bu testler ile değerlendirilme aşamalarına hazırlanabilir ve süreçlerinizi kolaylaştırabilirsiniz.

Psikometrik Psikoloji

Psikometri, bireylerin davranışlarının ölçülmesi ve değerlendirilmesi, istatiksel yöntemlerin psikolojiye uygulanması, davranışların yorumlanması ve açıklanması için gerekli olan modellerin geliştirilmesiyle ilgilenen bilim dalıdır. Diğer adıyla psikometrik psikoloji, psikolojik ölçüm testleri geliştirmek, bunların geçerlik ve güvenirliklerini belirlemek ile ilgilidir. Psikometrik testler de bireylerin belirlenen şartlara davranış, yetenek ve diğer kriterler doğrultusunda uygunluğunu ölçmek için kullanılmaktadır. Testinvite Deneme Sınavları Merkezi’nde bulunan online psikometrik test ve örnek soruları çözerek psikolojik değerlendirme testlerine hazırlanabilirsiniz.

İşe alımlarda kullanıma uygun Profesyonel Genel Yetenek Test Serisi hakkında daha fazla bilgi alabilirsiniz.