Yayın Tarihi
2001
Konum
ABD

Sınav Detayları

Konular başlığı için SVG ikonu

Konular

Otizm Belirtileri

Süre başlığı için SVG ikonu

Süre

Ortalama 10-15 dk

Sorular başlığı için SVG ikonu

Sorular

Toplam 23 Soru

M-Chat Otizm Tarama Testi

Otizm Nedir?

Otizm, doğumdan itibaren üç yıl içerisinde belirtiler göstermeye başlayan nörolojik gelişimsel bir bozukluk olarak tanımlanmaktadır. “Otizm Spektrum Bozukluğu” adıyla da bilinen otizm, bireylerin yaşamları boyunca sosyal yönden sorun yaşamalarına sebep olmaktadır. Çocuklarda otizm belirtileri de çoğunlukla iletişimsel problemler yaşamaları sebebiyle sosyal bağlar kuramama şeklinde kendini göstermektedir. Bu nedenle otizm testleri, otizm belirtileri konusunda bilgi sahibi olunması ve erken teşhis ile kontrol edilebilir seviyeye getirilmesi açısından önem taşımaktadır.

*** Otizm dereceleri, otizmin nedenleri, otizm spektrum bozukluğu belirtileri gibi konularda en doğru bilgi için uzman görüşüne başvurulmalıdır.

Testinvite, online otizm testi ile otizm farkındalığı oluşumuna katkı sağlamayı amaçlamaktadır. Ailelere yönelik uygulanan M-Chat Testi, çocuklarda otizm şüphesi olup olmadığına ilişkin bilgi vermektedir.

M-Chat Testi ile İlgili Bilgiler

Değiştirilmiş Erken Çocukluk Dönemi Otizm Tarama Ölçeği (M-Chat), 18-30/36 aylık bebeklerde otizm belirtilerini tespit etmek amacıyla, 2001 yılında Robins, Fein, Barton ve Green tarafından geliştirilmiş bir tarama ölçeğidir. Test, toplam 23 maddeden oluşmaktadır ve ortalama 10-15 dakika sürmektedir. Test soruları “Evet” ve “Hayır” olmak üzere iki seçeneklidir. Otizm ile ilgili sorular içeren bu testi, çocuğunuzun genel davranışlarını göz önünde bulundurarak yanıtlamanız önerilmektedir.

*M-Chat otizm tarama testi, çocuğunuzda sadece “otizm şüphesi” olup olmadığını göstermektedir.

Testinvite ile çevrimiçi psikolojik ve psikometrik testlerinizi tasarlamaya hemen başlayın