Yayın Tarihi
1985
Konum
ABD

Sınav Detayları

Konular başlığı için SVG ikonu

Konular

Öğrenme Stilleri

Süre başlığı için SVG ikonu

Süre

Ortalama 25-30 dk

Sorular başlığı için SVG ikonu

Sorular

Toplam 80 Soru

Kolb Öğrenme Stilleri Testi

Kolb, deneyimsel öğrenme, bireysel ve sosyal değişim, kariyer gelişimi ve mesleki eğitim konularında çalışmaları bulunan bir eğitim teorisyenidir. David Kolb’a göre bireyler bilgiyi kendi deneyimleri sonucunda öğrenmektedirler. Kolb’un bu yaklaşım doğrultusunda geliştirmiş olduğu yaşantısal öğrenme modeli, öğrenme sürecinde yaşantının önemi üzerine kurulmuştur. Bu model eğitim alanında sıkça kullanıldığı gibi, kişisel gelişim ve iş-kariyer alanlarında da kullanılmakta ve bu alanlar arasında bağ kurmaktadır.

Öğrenme stilleri envanteri ile öğrenme sürecinizdeki güçlü ve zayıf yönlerinizi tespit edebilir, zayıf yönlerin gelişmesi için kişisel önlemler alabilirsiniz. Öğrenme stili testi, ilgi ve motivasyonunuzu olumlu şekilde etkileyecek öğrenme ortamları ve eğitim planları hazırlamanıza olanak sağlar. Hem yaşam boyu öğrenme hem de iş-kariyer planlaması konusunda yardımcı nitelikte olan Kolb Öğrenme Stili Envanteri ile kendinizi deneyin ve öğrenme stilinizi keşfedin.

Öğrenme Stilleri Envanteri ile İlgili Bilgiler

Kolb’un deneyimsel öğrenme yaklaşımı ile geliştirdiği Kişisel Öğrenme Stili Testi, öğrenme stillerini belirlemeye yönelik sorular içermektedir. Kolb, ideal öğrenme sürecinin gerçekleştirilebilmesi için dört adet öğrenme yaklaşımı belirlemiştir:

  • Yerleştirme: Somut Deneyim + Aktif Deney: "uygulamalı" pratik yapmada güçlü
  • Yakınsama: Soyut Kavramsallaştırma + Aktif Deney: teorilerin pratikte uygulamasında güçlü
  • Farklılaştırma: Somut Deneyim + Yansıtıcı Gözlem: hayal gücü ve tartışmada güçlü
  • Özümseme: Soyut Kavramsallaştırma + Yansıtıcı Gözlem: tümevarımsal akıl yürütmede ve teori oluşturmada güçlü

Bireyler, öğrenme sürecinde bu dört yaklaşıma bağlı olarak ortaya çıkan dört adet öğrenme biçiminden birini tercih etmektedirler.

Kolb’un geliştirdiği öğrenme stilleri modeli sayesinde kişisel öğrenme stili ile ilgili bilgi edinerek öğrenme sürecinizi bu doğrultuda planlayabilirsiniz.

Öğrenme Stili Testi İçeriği

David Kolb ‘un , bireylerin tercih ettiği öğrenme stil(lerini) öğrenmek amacıyla geliştirdiği öğrenme stili envanteri toplam 80 sorudan oluşmaktadır. Bu test, öğrenme tercihlerinizi belirlemenize yardımcı niteliktedir. Bu testte, doğru ya da cevap yoktur.

***Öğrenme Tarzı Testini, içgüdüsel olarak size en yakın gelen cevaplar ile çözmeniz önerilir.

Testinvite ile çevrimiçi psikolojik ve psikometrik testlerinizi tasarlamaya hemen başlayın