Kuruluş
1773
Konum
İstanbul, Türkiye

Sınav Detayları

Konular başlığı için SVG ikonu

Konular

Okuma-Anlama, Dinleme, Yazma

Süre başlığı için SVG ikonu

Süre

210 Dakika

Sorular başlığı için SVG ikonu

Sorular

Toplam 55 Soru, 1 Kompozisyon

İTÜ İngilizce Yeterlilik Sınavı

Bu sayfada İTÜ (İstanbul Teknik Üniversitesi) Yabancı Dil Sınavı’na girecek adayların kendini deneyebileceği geçmiş sınavlarda çıkmış sorular bulunmaktadır. Bu sınavlar, İTÜ’nün internet sitesinde yer alan herkesin erişimine açık geçmiş sınavlardır. “İTÜ Yeterlilik Sınavı nasıl geçilir?” sorusuna cevap arıyorsanız bu sayfada bulunan İngilizce yeterlilik sınavları ile pratik yapabilir, kendinizi deneyerek İngilizce seviyenizi ölçebilirsiniz.

İTÜ (İstanbul Teknik Üniversitesi) Yeterlilik Sınavı ile İlgili Bilgi

İstanbul Teknik Üniversitesi öğrencileri, her yıl 4 kez, akademik takvimin başında Rektörlük tarafından ilan edilen gün, saat ve yerde Yabancı Dil Yeterlilik Sınavı’na (Proficiency Exam) girerler. Sınav tarihinden önceki iki yıl içinde, TOEFL IBT sınavından 65 üstü ya da TOEFL PBT sınavında 513 üstü (TWE kısmından da en az 4/6) almış olduğunu kanıtlayan öğrenci İTÜ yabancı dil yeterlilik sınavından muaf tutulur.

İTÜ YDY Yeterlilik Sınavı (İngilizce Proficiency Testi) yılda dört kere Eylül, Ocak, Haziran ve Temmuz aylarında yapılmaktadır.

İTÜ (İstanbul Teknik Üniversitesi) Yabancı Dil Yeterlilik Sınavı İçeriği

İTÜ Yabancı Dil Yeterlilik Sınavı toplam 2 bölümden oluşmaktadır.

İngilizce Testi 1. Bölüm

  • Sınavın birinci aşaması, 15 cümleden çıkarılan anlamı başka kelimelerle anlatım (Language Comprehension) ve 30 okuduğunu anlama (Reading Comprehension) olmak üzere 45 çoktan seçmeli sorudan oluşmaktadır.
  • Birinci bölümün süresi 120 dakikadır.
  • Birinci bölümün toplam puanı 60’dır.
  • İkinci bölüme devam edebilme kriteri: Sınavın birinci bölümünden 30 puan ve üzeri puan alan Lisans ve Yüksek Lisans öğrencileri ikinci bölüme girme hakkını elde etmiş olurlar.

İngilizce Testi 2. Bölüm

  • Sınavın ikinci aşaması, 10 çoktan seçmeli dinlediğini anlama (Listening Comprehension) sorularından ve 250-350 kelimelik kompozisyon yazma (Essay Writing) bölümlerinden oluşur.
  • Listening bölümünde öğrenciler önce dinledikleri parçaya dair notlar alırlar ve bu 10 soruyu aldıkları notlardan yardım alarak cevaplamaları beklenir.
  • İkinci bölümün süresi 90 dakikadır.
  • İkinci bölümün toplam puanı 40’dır.

İTÜ Hazırlık Sınavı Geçme Koşulları

  • Lisans Öğrencileri İçin: İkinci aşamadan en az 20 puan almış olan ve toplam puanı 60 ve üzerinde olanlar.
  • Yüksek Lisans Öğrencileri İçin: İkinci aşamadan en az 20 puan alan ve toplam puanı 65 ve üzerinde olanlar.

Testinvite ile çevrimiçi İngilizce seviye tespit sınavlarınızı tasarlayın