Gelişim İkilemi

Birçok şirket çalışan gelişimini; çalışanların daha değerli hale geldiği, bilgi ve verimliliğini arttıran ve müşteri memnuniyetine yol açan bir yatırım olarak görmektedir. Diğer yandan, bazı şirketler iş yeri değişikliğine sebep olabilecek çalışan gelişiminin değerini sorgularlar ve şu soruyu sorarlar: "Masraflı çalışan gelişiminden kim faydalanacak, biz mi yoksa rakipler mi?". Çalışanlara yapılan yatırımlar, onları daha değerli yaptığı gibi rakipler ve diğer şirketler için de daha cazip ve pazarlanabilir hale getirecektir.

Birçok şirket, kalifiye insanları işe almak için pahalı bir yol izler ve dikkatli bir çalışan taraması yapmaktan başlayarak gerekli pozisyona koymadan önce çalışanlarını eğitir; başta daha küçük çaplı olmak üzere bazı şirketler ise rakiplerinin yetiştirdiği çalışanlar için pusuda bekler ve değerli çalışanları rakip firmalardan kopararak, daha ucuza elde etmeye çalışırlar. Her ne kadar bu "bedavacılık" bazı şirketler için caydırıcı olsa da, şirketlerin çoğu çalışanlarının değerini korumak ve arttırmak için eğitim programlarına başvurmaktadırlar.

Çoğu insan, kendilerine inanan ve becerilerini geliştirmek ve kariyerlerinde büyümek için onlara yatırım yapan şirketlerde kalmayı tercih ederler. Bu sebeplerden, "öğrenen organizasyon" için insanlara yatırım yapmak gereklidir ve uzun vadede, gerçek kaybedenler sürekli öğrenmeye yatırım yapmayan bedavacılardır.