C Seviye Çalışanları İdare Etmek

Her şirkette farklı seviyelerde performans gösteren çalışanlar bulunmaktadır; fevkalade iş yapanlar A seviye çalışanlar, bunları takip eden ve çok iyi performans gösteren B seviyeler, son olarak yaptıkları işler zorlukla kabul edilebilir olan C seviye çalışanlar. C seviye performans gösteren yöneticilerin kar artışına olan katkıları neredeyse hiç yoktur ve bu da gündeme, C grubunun gelişmesi için bir yatırım yapılmalı mı; yoksa onlardan kurtulmanın yolları mı aranmalı sorusunu getirir.

Bazı şirketler, C seviye yöneticilerin rütbesini düşürürken, bazıları gruba seviye atlatmak için her çabayı gösterir; fakat çoğu şirket hiçbir şey yapmaz ve hiç harekete geçmemek, iyi çalışanların işten çıkmasına ve kar artışında gerilemeye sebep olacağından en masraflı tercihtir. C seviye çalışanlar, diğer çalışanların gelişimini ve ilerlemesini engelleyeceklerdir. İyi birer model veya akıl hocası olmadıklarından, yetenekli çalışanların öğrenmelerine katkı sağlayamazlar ve hatta mani olurlar. Bazı durumlarda şirket içinde üst poziyonları işgal edeceklerinden, yetenekli çalışanların işten ayrılmalarına sebep olurlar.

Bu duruma cevap verebilmek için yapılması gereken ilk şey C seviye çalışanları belirlemektir. Daha sonra, bu insanların eğitim ve destek ile performanslarını geliştirip geliştiremeyeceğini değerlendirip, buna göre bir karar almak gerekmektedir. Yapılması gereken üçüncü eylem ise; ya geliştirmeden sorumlu birini atamak ya da C seviye çalışanlardan tamamen kurtulmaktır.

Bu konuyla başa çıkmanın bir başka yolu ise, çalışanları değerlendiren A,B,C yaklaşımıdır. C seviye performans gösteren çalışanlar, başarılı olabilecekleri ve A seviye performans gösterebilecekleri başka işlere yönlendirilmelidir. Eğer bu pozisyonlarda da başarısız olurlarsa, gitmelerini sağlamak şirket için en iyi çözüm olacaktır.

Yine de, C seviye performans gösteren grubu geliştirecek masrafı iyi hesaplamalı ve bu çabanızın şirketinize fayda vereceğine inanmalısınız, çünkü bazı durumlarda bu insanlara yatırım yapmaya değecektir.