Son Çare: Değerli Eski Çalışanlarınız ile İlişkinizi Sürdürün

Piyasa bazlı elde tutmanın değişmez gerçeklerinden biri, başta daha fazla hareketlilik imkânına sahip değerli çalışanlar olmak üzere her çalışanın bir şekilde ayrılacağıdır. Bazıları emekli olacak, bazıları rakipler tarafından kaçırılacak, bazı girişimci ruhlar kendi başlarına olmak için ayrılacak, bazı çalışanlar da sizin sunamayacağınız daha iyi fırsatlar sebebiyle iş değiştireceklerdir.

Gerçek anlamda şirkete katkıda bulunan birinin kaybedilmesi hoş bir his değildir ve yöneticiler için ek mesaiye ve olumsuz düşüncelere sebebiyet verir. İyi çalışanlar şirketten ayrıldığı zaman önlemek için önceden bir şey yapılıp yapılamayacağı, işten ayrılmanın sonuçları ve işten ayrılan kişinin açığını kapamak için yapılması gerekenler ile ilgili kendinize hoşnut olmayan sorular sorarsınız.

Sonunda, boş pozisyonu doldurmayı ve zamansal ve finansal maliyeti hakkında düşünmeye başlarsınız. İş tanımını gözden geçirmek, iş ilanları vermek, düzinelerce özgeçmiş taramak, mülakatlar hazırlayıp düzenlemek ve en az ayrılan kişi kadar nitelikli birini bulmak için İnsan Kaynakları Bölümü ile iletişime geçersiniz.

Ancak durum ne olursa olsun sürekli moralinizi yüksek tutmalı ve her durumdan faydalanmaya çalışmalısınız. İşten çıkan personeliniz ile ilişkilerinizi olumlu seviyede tutmaya özen göstermeli ve eski çalışanlarınızı sonraki işlerinde de takip edeceğiniz programlar geliştirmeye odaklanmalısınız. Bu tarz değerli çalışanlarınızı sürekli yörüngenizde tutmak isteyeceğinize emin olmalısınız.

Bu sayede eski çalışanlarınızı gelişimlerini takip edebilir, şirketiniz ile ilgili ilerlemeleri paylaşabilir ve hatta ileri bir dönemde eski çalışanlarınızı yeniden şirketinizde çalışmaya ikna edebilirsiniz.