En İyi Elemanları Tutmak

İşe alım ve işte tutma bir elmanın iki yarısı gibidir, ikisi birden başarılı bir şekilde gerçekleştiğinde şirketler tarafından en çok ihtiyaç duyulanı sağlarlar: Birinci sınıf insan varlıkları. Bu bölüm başarılı bir işe alım sürecinden sonraki kalifiye insanları işte tutma stratejileri üzerinedir.

İşe alım süreçlerini doğru takip ettiğiniz ve eleman aradığınız pozisyonu doğru zihniyet ve kültürdeki kalifiye, çalışkan insanla doldurduğunuz vakit rakiplerinize göre dikkate değer bir avantaja sahip olursunuz. Bununla beraber başarılı bir işe alım yeni bir zorluk yaratır: En iyi elemanlarınızı işte tutmak. Üstün elemanlar diğer şirketlerin ilgisini çekecektir ve bu şirketler daha fazla ücret, daha fazla otorite ve daha çekici çalışma ortamıyla bu elemanları sizin elinizden almaya çalışacaklardır. Tam olarak bu sebepten dolayı, arkanızı kollamaya ve şirketinizle başarılı elemanları arasındaki sadakatin gücünü belirlemek için istihdam çalışmalarınızı, sosyal haklarınızı ve ücretlendirmenizi kontrol etmeniz gerekmektedir.

Küçük, büyük ve hatta dünyanın en saygın şirketleri bu zorlukla karşı karşıyadır ve birçoğu da gelecekteki büyümenin insan yeteneğine bağlı olduğunun farkındadırlar. Bu sebeple, şirketler en değerli elemanlarını bünyelerinde tutabilmek için bazı önlemler alırlar. Bu önlemler, işte tutma ofislerinin kurulmasından günlük kıyafet seçimine, çocuk bakımı olanaklarından çalışanlar için stres atma alanları kurma gibi iş-yaşam dengesini oluşturmaya yönelik bir takım değişikliklerdir.

Şirketler arasındaki değerli ve yetenekli elemanları kapma savaşı durgunluk dönemleri dışında devam eder ve durgunluk dönemleri sonsuza kadar sürmez. Sektördeki işte tutma oranını hesaplayıp kendi çalışanlarınızın gerçekten mutlu olup olmadığını sürekli olarak kontrol etmelisiniz. Araştırmalar, çalışanların çoğunun ya "yüksek riskli" olarak değerlendirildiğini, işverenlerine bağlı olmadıklarını ve organizasyondan iki yıl içinde ayrılmak istediklerini ya da "tuzağa düşürülmüş" hissettiklerini, organizasyondan iki yıl içinde ayrılmayı planlamamalarına rağmen organizasyona bağlı olmadıklarını göstermiştir. Çalışanların çok az kısmı ise "tamamen sadık" olmakla beraber organizasyona bağlı ve şirkette en az iki yıl daha kalmak istemektedirler.

Bu bölüm, işte tutmanın önemini açıklar ve elemanları işte tutan ve gitmelerine sebep olan faktörlere ışık tutar.