Çalışanlarını Elde Tutmada En Başarılı olan İki (2) Şirket

 1. Southwest Airlines:

  Southwest Havayolları (SWA), rakip firmaların yarısı olan %4’lük bir personel değişim oranı ile arka arkaya 30 karlı yıl başarısına ulaşmıştır. SWA çalışanları işlerini sevdikleri için işte kalmayı tercih ediyorlar ve bu da şirkete düşük işe alım & eğitim masrafı ve müşteri memnuniyeti ve müşteri sadakati sağlıyor.

  SWA’nın çalışan odaklı iş yaklaşımı ile yaratılan çalışanlarıyla olan güçlü ilişkisi; resmi olmamaya, samimiyete, ekip çalışmasına ve müşteri memnuniyetine olan bağlılığına dayanmaktadır. SWA, çalışan değer önermesi ile iş stratejisini (düşük fiyat, gösterişten uzak ve vaktinde hizmet) birleştirerek ve organizasyon içerisinde geliştirdiği gurur, uyumlu müdür, adil tazminat, iyi ilişkiler ve anlamlı iş ile çalışanlar arasında yüksek elde tutma oranı yakalamıştır.

 2. SAS Institute:

  Personel değişim oranını %4 seviyesinde tutan yazılım geliştirme şirketi, SAS Institute, bu alandaki diğer bir şampiyondur. Personel değişimin oranın %20-25 oranlarında olduğu yazılım geliştirme sektöründe yakalanan bu başarı, SAS Instutite için oldukça önemlidir.

  Herkes için bireysel ofisler, çalışanlara işlerini ve aile sorumluluklarını ayarlamaya yarayan esnek çalışma takvimi ve işyerinde sağlık tesisi sağlayan SAS; çalışma ortamı, şirketi stresli iş dünyasında çok daha sakin ve insancıl bir yer haline getirmiştir. Bu sebeple de SAS, çalışanları için değerli bir işyeri olmuştur.

  SAS, çalışan dostluğuna dayalı programı sayesinde uzun vadeli büyüme ve karlılık elde etmiştir. Ayrıca bütün bu çalışan odaklı programlar, yılda yaklaşık 50 ile 70 milyon dolara varan potansiyel personel değişim masrafıyla telafi edilmektedir. Finansal kazancın yanı sıra, uzun süre birlikte çalışan takımların yarattığı üretkenlik, şirket içinde kalan bilgi ve çalışanlara bağlı kalan müşteriler sayesinde SAS kendine birçok avantaj da sağlamıştır.