Çalışanlarınızı Elde Tutmak için Bilmeniz Gereken İpuçları

1. İnsanlara iyi bir başlangıç yapma imkanı sağlayın: İyi bir başlangıç, çalışma kültürünü ve pozisyonun gereksinimlerini anlayan doğru insanları bulmakla başlar. Oryantasyon, çalışanları rahatlatmak ve onları ekibin parçası olarak hissettirmek her çalışan için iyi bir başlangıç demektir.

2. İnsanların saygı duyduğu patronlarla harika bir ortam yaratın: Her ne kadar şirket kültürü ve politikaları iyi bir çalışma ortamı için önemli etkenler olsa da, bölümler içindeki atmosfer ve bireyler arası ilişkiler çok daha önemlidir. Hoşnutsuz ve iletişime kapalı bir müdür bölümdeki atmosferi bozacak ve şirketin iyi elemanlarını kaybetmesine sebep olacaktır.

3. Bilgiyi paylaşın: Çalışanlarınıza olan güveninizi gösterin ve onlara şirket için ne kadar önemli olduklarını sürekli olarak hatırlatın. İş, finansal başarı, strateji ve planlamayla ilgili paylaşacağınız şirket içi bilgiler çalışanların kendilerini ekibe ait hissetmelerini ve sonuç olarak da ortak başarıya daha fazla katkıda bulunmalarını sağlayacaktır.

4. İnsanlara kaldırabilecekleri kadar özerklik verin: Çoğu insan mümkün olduğu kadar az denetimle çalışmaktan zevk alır. Bir ekibe bir görev verin ve ancak üstesinden gelirlerse, üyelerin kendi başlarına çalışmalarına izin verin.

5. Büyümeleri için zorlayın: Birçok insan zorlu görevlerden zevk alır. Özellikle işte tutmak istediğiniz insanlara alışık olduklarından daha zor görevler verip gelişmelerini sağlamalısınız. Bunu yaparken onlara olan güveninizi hissettirmeyi ise sakın unutmayın.

6. Esnek olun: Esnek iş planları, çalışanları tutmada oldukça etkilidir. Bunu gerçekleştirmek tamamıyla sizin elinizde olmasa bile, bazı çalışanlarınıza gerektiğinde işlerini düzenlemeleri için izin verebilirsiniz. Bugünün çalışanları bu tarz esnekliklere son derece önem verirler.

7. İşte tutmayı teşvik edecek işler tasarlayın: Sürekli tekrarlayan işlere çeşitlilik katarak, izole edilmiş çalışanları grup çalışmalarına dâhil ederek, yeterli olmayan zorluk seviyesini yukarı çekerek, istenilmeyen işi eleyerek ya da dış kaynak kullanarak işten ayrılma problemine çözüm bulabilirsiniz.

8. Potansiyel ilticacıları erkenden belirleyin: Potansiyel olarak başka şirkete geçebilecek insanları tanımlayıp karşı önlem alabilmek için doğrudan raporlarınızla fikirlerinizi paylaşırken "kusur tespiti" de yapmayı ihmal etmeyin. İnsanlara görevlerini, şirket politikalarını, çalışma ortamını ve bireysel hedeflerini sorun ve kendilerini şirket kültürüne dâhil mi yoksa bunun dışında mı hissettiklerini öğrenmeye gayret edin.

İşe geç gelme veya işten geç çıkma, performansta düşüş yaşama, şikâyet alışkanlığı olmayan çalışanın şikâyette bulunması, başka şirketlere yapılan istekli referans göstermeler, geri çekilme davranışları gibi memnuniyetsizlik ve hoşnutsuzluk belirtileri gösteren çalışanlarla hızlıca görüşülüp harekete geçilmelidir. Bu tip çalışanlarınız ile sorunu bulmak için beraber çalışın. Bu aynı zamanda çalışanınıza değer verdiğinizi de gösterecektir.

9. İşte tutmaya odaklı bir yönetici olun: Bir idareci olarak görevlerinizden biri işine vakıf ve nitelikli insanlara sahip bir ekip oluşturmaktır. Bu nedenle kalifiye çalışanları bu ekibin içinde tutmak son derece önemlidir. İnsanları nasıl yönettiğinizi ve kalifiye çalışanlarınızı işte kalmada teşvik edip edemediğinizi belirli aralıklar ile kontrol edin.