Çalışanlar Neden Ayrılır?

İnsanlar aynı zamanda birçok sebepten dolayı işlerinden ayrılırlar. Ayrılmak için bazı ana sebepler ise şunlardır:

  • Şirketin yöneticileri değiştiğinde: Alınan yönetim kararlarının kalitesi düştüğünde veya çalışanların henüz güvenemediği yeni yöneticiler göreve geldiğinde.
  • En yakın amirle olan çatışma: Bu tarz çatışmalar stresli bir ilişki yaratır ve sonunda çalışanın şirketten ayrılmasıyla sonuçlanır. Her ne kadar şirket kültürü, çalışanı elde tutmak için önemli olsa da, patronlarıyla problem yaşayan çalışanlar çok uzun süre işte kalmayacaklardır.
  • Yakın arkadaşların ayrılması: Bazı çalışanlar, arkadaşlarının işten çıkmasıyla şirkete olan bağlarını kaybederler ve işten ayrılmaya karar verirler.
  • Sorumlulukların olumsuz değişikliği: Yeni görevlerin, çalışanın ilgisini çekmemesi sebebiyle işi gerçekleştirmek için isteksizlik ve bu sebeple performans düşüklüğü meydana gelir. Bu durum da yüksek ihtimalle çalışanın işinden ayrılması ile sonuçlanacaktır.

Muhtemelen şirketten ayrılmanın bir numaralı sebebi, insanların neden mutsuz olduklarını ve ayrılmak istediklerini bilmemelerinden kaynaklanmaktadır. Çalışanlar, kendi ilgi alanları ve şirket içindeki işleri iyileştirme fırsatlarından habersiz oldukları için tekrar mutsuz olduklarını anlayana kadar bir şirketten diğer şirkete zıplamaktadırlar.