Uygun Personaları Bulun

Sorulmaması Gereken Sorular

Görüşme Sorularının Hazırlanması

Cevap Kılavuzlarını Oluşturmak

Uygun Adayları Bulmak

Kullanım Alanları

Anasayfa
Tavıra Göre İşe Alma
Kullanım Alanları
Sözcüklerle Resmetmek
Sözcüklerle Resmetmek

Sözcüklerle Resmetmek Neden Etkilidir

Sözcüklerle resmetmek, iki önemli özellik bakımından genel paragraflardan çok daha etkilidir.

Davranışsal Belirlilik

Sözcüklerle resmetmek, Davranışsal Belirlilik hakkında net ve özel bir imaj sağladığından çalışanlar, kelimelerle tarif edilen davranışları tasavvur edebilir. Bu amaçla, Davranışsal Belirlilikte kullanılan üç sorulu test sözcüklerle resmetmede kullanılır. Bu sorular:

  • Her kategoride belirli davranışları tanımlayabilir misiniz?
  • İki yabancı aynı davranışları gözlemleyebilir mi?
  • İki yabancı bu davranışları derecelendirebilir mi?

Sözcüklerle resmetmenin en zor kısmı gözlemlenebilir ve derecelendirilebilir testleri geçebilecek kadar belirli hale getirmektir. Neyse ki Cevap Kılavuzu, sözcüklerle resmetmeye çevrilebilir ve iyi ile kötü performans arasındaki farkları öğretmek amacıyla uyarı sinyalleri ve pozitif sinyaller için kılavuzu kullanabilirsiniz.

Daha Fazla Çalışma Lazım, İyi İş ve Harika İş kategorileri sözcüklerle resmetmenin ikinci önemli özellik olan Kavram İdrakı konusunu açar.

Kavram İdrakı

Kavram İdrakı, kötü ve iyi örnekleri ayırt etmek için nitelikleri arayan ve tanımlayan bir öğrenme teorisidir. Böylece, iyi ve kötü örnekleri analiz ederek iyi ve kötü çalışanlarınızı tanımlayan özellikleri belirleyebilirsiniz.

İnsanlara, ne yapması gerektiği ya da bir durumla nasıl başa çıkması gerektiği hakkında örnek verirseniz daha iyi öğrendikleri doğrudur. Ancak, iyi örneklerle birlikte ne yapılmaması gerektiği ya da o durumla nasıl başa çıkılamayacağına dair verilen kötü örnekler, insanların daha iyi ve daha hızlı öğrenmesini sağlar.

SÖZCÜKLERLE RESMETME HER ŞEY İÇİN ÇALIŞIR

Sözcüklerle resmetme, yeni işe başlayan kadrolu çalışanlarınıza öğretmek ve aynı zamanda işe alıştırma ve performans değerlendirmesi yapmak için kullanılan bir araçtır. Yüksek performanslıları ödüllendirmek, düşük performanslıları belirlemek ve talimatlar veya yapıcı geri bildirimler vermek için kullanılabilir.

Sorumluluk alma, liderlik, yenilikçilik, verimlilik, rekabet, soyut düşünme, çeşitlilik, esneklik, bireysel görüşme, problem çözme, bağlılık, motivasyon, disiplin, duygusal zeka ve daha birçok personaları sözcüklerle resmetmede uygulayabilir ve çalışanlarınıza istediğiniz her türlü performans konusunu öğretebilirsiniz. Çalışanlarınıza sunduğunuz performans konuları, çalışanlarınızdan ne istediğinize bağlıdır. Bununla birlikte, etkili bir öğretimin anahtarı, çalışanlarda konuya ilgi yaratmaktır çünkü en iyi öğrenme ilgi duyulan konularda olur.

İçerik Özeti
Sözcüklerle Resmetmek Neden Önemlidir