Şirket Kültürüzü Yaratın: Yetenekleri Çekin ve Elde Tutun
Kullanıcıları tanıyabilmek için Çerez (cookie) kullanıyoruz. Privacy Policy
Ücretsiz Deneyin
Sınav Sistemi Nasıl Çalışıyor Deneyimleyin
Şirket Kültürü
chevron_right

Şirket Kültürü

Kültür, kalifiye çalışan adaylarını ve mevcut çalışanları organizasyona çeken faktörlerden biridir.

  • Fazlasıyla rahat olan işyeri kültürü, hırslı insanlar tarafından kariyerleri açısından yetersiz ve zararlı görülebilir.
  • Eğer işyeri ortamı çok resmi ise şirket, genç ve yaratıcı insanları çekmekte zorlanabilir.
  • Eğer azınlıklara ve kadınlara karşı dostça değilse, insanlar şirketinizde kalmayı düşünmeyecek ve kariyerlerine başka bir yerde devam edeceklerdir.

Dahası, eğer işyeri kültürü; çatışmalar, poziyon savaşları, işlevsiz yöneticiler ya da aşırı hiyerarşik ayrıcalık hâkimiyetindeyse, hiç kimse böyle bir şirkette kalmak istemez.

Kültürünüzü iyileştirmeye başlamak için çalışanlarınıza iki soru sorarak işe başlamalısınız:

  • Arzu edilen işyeri kültürü ile mevcut atmosfer arasında farklar var mı? Var ise, bunlar nedir?
  • Kültürümüzü geliştirmek ve farkı kapatmak için ne yapabiliriz?

Kalifiye insanları çekmek ve şirkette tutmak için gereken işyeri kültürü ile mevcut ortam arasındaki farkları kapatmanın birçok yolundan bazıları aşağıda senaryolarla listelenmiştir:

Senaryo 1: Çalışanlarınızın genç, yüksek enerjili insanlardan oluşması nedeniyle kültürünüzü fazla resmi bulması ve daha gayri resmi, eğlenceli, tutkulu bir kültür arayışı içinde olmaları durumunda; kıyafet kurallarını rahatlatabilir, özellikle stresli zamanlarda elemanlarınızın çalışma programlarında esneklik yapmalarına izin verebilir, oyunlarla, açık hava aktiviteleri ve rastgele partiler ile pozitif atmosfer yaratabilirsiniz.

Senaryo 2: Genç aileleri olan çalışanlar, işteki ve evdeki hayatlarının ayrılmasından mutlu değillerdir. Çalışanlarınız ve aileleriyle birlikte aile piknikleri düzenleyebilir, özel durumlarda çalışanlarınıza çocuklarını işe getirmelerine veya işten erken ayrılmalarına izin verebilir, evden çalışmalarını kolaylaştırabilir ya da esnek çalışma saatleri sağlayabilirsiniz.

Senaryo 3: Yoğun araştırma yapan ve dikkatlice düşünmek ve yazmak için sessizliğe ihtiyacı olan birçok çalışan vardır. Bu çalışanların, özellikle yoğun projeler süresince evden çalışmalarına izin verin ve toplantıların sıklığını ve süresini minimumda tutun. Ofislerde çalışanlar için beyaz ses üreticisi alabilirsiniz. Bunları yaparken, çalışanlarınızın çok izole kalmamasına dikkat edin, aksi durumda takım ruhu kaybolabilir.

Şüphesiz ki bu ince ayarların çok pahalı ve zor olmasına gerek yok. Kararlarınıza biraz şevk ve yaratıcılık katarak ve çalışanlarınızı dinleyip yeni fikirlere açık olduğunuzu hissettirerek istenilen işyeri ortamını kolayca yaratabilirsiniz.

Ayrıca yöneticilerin, çalışanlar tarafından gözlemlendiğini ve eylemlerinin çalışanları istenilen kültürü, ortamı yaratmaya teşvik etmesi gerektiğini unutmayın. Eğer bir yönetici günlük giyim tarzı uygulamasına karar verip hala her gün takım elbise giyerse, özellikle yöneticilik hedefleyen çalışanlar günlük kıyafetler giymek istemeyeceklerdir.

tr/kisisel-gelisim-merkezi/ise-alimi-ve-elemanlari-elde-tutmayi-etkileyen-isyeri-faktorleri/calisilabilir-bir-isyeri-atmosferi-yaratmak/sirket-kulturu
Ücretsiz Dene