Daha Detaylı Aday Analizi: Psikolojik Testler
Kullanıcıları tanıyabilmek için Çerez (cookie) kullanıyoruz. Privacy Policy
Ücretsiz Deneyin
Sınav Sistemi Nasıl Çalışıyor Deneyimleyin

Psikolojik Testlerin Kullanımı

İyi adayları bulmak için, psikolojik testlerin kullanımı yıllar içinde artmaktadır. Kuşkusuz bu testler düşük seviyeli çalışanlar yerine potansiyel yöneticiler için yapılır, çünkü bu testler vakit ve para alır.

Bazı uzmanlar, doğru adayları ayıklamak için etkili olmadığı ve şirketlerin personel değişim problemine yeterli çözüm bulamadığı gerekçesiyle bu testleri kullanmamayı önerirler. Ayrıca, testlerin yanlış kullanımı veya testteki uygunsuz bir soru şirketinize dava açılmasana sebep olabilir. Yine de doğru kullanıldığı takdirde, iş başarısını diğer ölçümlerden çok daha iyi tahmin edebilirler.

Bilişsel yetenek testleri, psikolojik testler arasındaki en iyi seçenektir. Ek olarak, bir zamanlar işe yaramaz olarak görünen kişisel testler, uzmanlar tarafından artık desteklenmektedir. Testlerin diğer aday ayıklama yöntemlerine göre bazı yapısal avantajları da vardır. Adaylardan aynı sorulara cevap verilmesi istenir ve test, her adaya aynı standart uyguladığından görüşmecinin önyargılarını da ortadan kaldırır.

Örneğin, görüşmeyi yapan veya işe alımı gerçekleştiren kişi, fiziksel görünümü veya belirli bir eğitim geçmişi olmaması sebebiyle adaya karşı önyargılı davranabilir. Adayların test edilmesi bu önyargıları kaldırarak daha adil bir işe alım sürecine ve daha doğru adayı bulmanıza olanak sağlar.

Etkili bir işe alım öncesi testi için bazı uzman önerileri şunlardır:

  1. İşe alım ihtiyaçlarınızı belirleyin: Doldurulmak istenilen pozisyonun gereksinimlerini ve özelliklerini bilmek sizi doğru teste yönlendirecektir. Testi uygulamadan önce şirketinizin kültürünü tanımlayan özel gereksinimleri, değerleri ve davranışları iyice anlamanız gerekir.
  2. Sadece teste güvenmeyin: Test, ölçümün tek yolu olmamalıdır. Test, adayın ön değerlendirilmesi ve mülakat ile birlikte uygulanan 3 adımdan biridir. Mülakatlardan ve referanslardan toplanılan bilgiler test yoluyla doğrulanabilir, bazen de ayrıntılarına inilmek istenen bir konu için başvurulabilir.
  3. Daha fazlası daha iyidir (belli bir noktaya kadar): Kişilik, ilgi alanları, doğruluk, bilişsel yetenek gibi birçok farklı özelliğin incelendiği testler, tahmin gücünü arttırır. Farklı test türlerinden dolayı maliyet artsa da, sonuçlar harcanan paraya kesinlikle değecektir.
  4. Psikolojik testler amatörler için değildir: Bu testlerden doğru sonuçları alabilmek için istatistik, test ve değerlendirme konularında ileri düzeyde bilgi ve yorumlama tekniği gereklidir. Hiçbir yanlış anlamaya yer bırakmamak adına test sonuçlarını değerlendirmek için profesyonel yardım almayı düşünebilirsiniz.
  5. Tuzaklardan sakının: Testteki bütün soruların kestirim geçerliliği olması gerekir. Bunun anlamı, testin ölçmesi beklenen özellikleri tam olarak ölçmesi ve söz konusu işteki davranışı öngörmesi demektir. Her şirketin, test geliştiricileri tarafından üzerinde çalışılan testleri, çalışanlarından elde ettiği verilerle doğrulayıp kendilerini davadan koruması gerekir.

Ayrıca şirketlerin kestirim geçerliliğine sahip kendi testlerini tasarlaması da bu noktada mümkündür.

tr/kisisel-gelisim-merkezi/en-iyi-elemanlari-ise-alma-rehberi/ise-alim-surecinin-detayli-analizi/psikolojik-testler
Ücretsiz Dene