Profesyonel İşe Alım Uzmanları ile Nitelikli Adaylara Ulaşın
Kullanıcıları tanıyabilmek için Çerez (cookie) kullanıyoruz. Privacy Policy
Ücretsiz Deneyin
Sınav Sistemi Nasıl Çalışıyor Deneyimleyin

İşe Alım Uzmanı Kullanmak Ne Zaman Uygun Olacaktır?

Hızlı ekonomik büyüme ve yüksek personel değişim oranı, şirketler ve iş arayanlar arasında çöpçatanlık yapılan yeni bir iş olanağı yaratmıştır. İş ve işçi bulma kurumları, yürütücü arama firmaları, personel avcıları gibi çöpçatanların kimisi belirli alanlarda uzmanlaşırken; kimisi genelleşmiştir. Bu alanda çalışanların çoğuna, genellikle işe alım gerçekleştiğinde işe alınan elamanın birinci seneki maaşının %30’u gibi bir rakam ödenirken; bazıları vekâlet ücreti temin ederler.

Eleman bulma kurumları kalifiye eleman bulmada oldukça etkili olabilir, şirkete doğru insanı bulmak için harcayacağı para ve zamandan tasarruf ettirebilirler. Bu şirketler, sektörde hali hazırda aktif bir insan ağına sahip olduklarından dolayı, adayları görüntüleyerek doğru adaylara hızlıca ulaşırlar ve bu sayede gerekli pozisyon için sadece kalifiye adayların olduğu elemanlar değerlendirilmeye alınır. Aynı zamanda anlaşma kısmının da bir bölümünü yapabilirler fakat şirket-çalışan ilişkisi açısından bu pek de sağlıklı değildir.

Tabii ki bazı durumlarda profesyonel yardım almaya gerek yoktur. Bu durumlar şirket kurulunun doğru aday hakkında bilgi sahibi olduğu, organizasyon içinde bir işe alım gerçekleşeceği ya da pozisyonun ve gereksinimlerinin net bir şekilde belirli olduğu zamanlar ile alt kademe veya uzmanlık bilgisi ve deneyim gerektiren yüksek teknik pozisyonlar için geçerlidir.

Yüksek kademeli pozisyonlara işe alım planlandığında, profesyonel kurumlar hızlı ve güvenilir eleman aramada şirket içi çalışanlara göre daha iyi tercihlerdir. Buna ek olarak, çeşitlendirme veya ortak girişim ile oluşmuş şirketin konu üzerinde hâkim olmadığı ya da organizasyon içinde işi yapabilecek kalifiye elemanının olmadığı yeni iş alanlarında dışarıdan yardım almak daha mantıklıdır.

Profesyonel yardım almak şirketin ve yöneticilerin işe alım sürecinde yer almaması demek değildir. İlk yapılması gereken, sadece danışman şirketi değil danışmanları da seçmektir. Danışman ekibinin kararlılığını ve yeteneklerini görebilmek ve bunların ne derece etkili çalıştıklarını anlayabilmek adına, mülakatlarla ve önceki müşterilere sorarak danışman ekibini seçmek en doğrusu olur. İkinci olarak, komisyon üstünden çalışan danışmanın ücreti işe alım gerçekleştiğinde ödendiğinden doğabilecek çıkar çatışmalarının farkında olmalısınız. Bu danışmanlar, şirket içi işe alım yapıldığında ödeme almadıklarından, iş için aranan nitelikleri dikkate almadan aday bulmaya çalışabilirler. Bunun önüne geçmenin en iyi yolu saatlik ücret alan danışmanlara yönelmektir. Son olarak yapılması gereken, danışman firmayla bir takım olarak çalışmaktır. Şirket dışından hiç kimse; organizasyonu, doldurulmak istenilen pozisyonu ve gereksinimlerini şirket yöneticilerinden daha iyi bilemez. Bu sebepledir ki doğru elemanı bulmak için, sorunu tanımlamaktan başlayıp teklif verilene kadar olan işe alım sürecine dâhil olup beraber çalışmak çok önemlidir.

tr/kisisel-gelisim-merkezi/en-iyi-elemanlari-ise-alma-rehberi/ise-alim-surecinin-detayli-analizi/ise-alim-uzmani-kullanmak
Ücretsiz Dene