Online İşe Alım: Yaratıcı Dijital Taktikler Kullanın
Kullanıcıları tanıyabilmek için Çerez (cookie) kullanıyoruz. Privacy Policy
Ücretsiz Deneyin
Sınav Sistemi Nasıl Çalışıyor Deneyimleyin

Online Eleman Arama

Online eleman arama, kalifiye insanların bulunduğu daha büyük bir aday havuzu ortaya çıkartır ve sizin bu adayları görüntülemenize, en iyileriyle hızlıca temas kurmanıza olanak sağlar. İnternet, iş ilanlarına göre çok daha ucuz, yaklaşık yirmide biri masrafta olmakla birlikte ortalama işe alım süresi olan 43 günü 15 güne kadar da indirebilir. Aynı zamanda, şirketlerin eleman arama çabalarını tam olarak belirlemesine yardımcı olur ve yaratıcı bilişim taktikleriyle rakip firmalardan kendilerini farklılaştırmalarını sağlar.

İnternetin sadece yazılı medya uzantısı olarak kullanımı, maksimum fayda sağlamada başarısız olur.

Çevrimiçi eleman arama başlığı altında online test ve sınavları da sayabiliriz. Aday seçiminizde belirlediğiniz ölçütlere uygun hızlı ve etkili eleme olanağını bu testler ile yaratabilirsiniz. Test Invite işe alım süreçlerinde online sınav ve testleri daha hızlı ve etkili şekilde yönetmek isteyen şirketlere sunduğu gelişmiş çözümleri ile destek olmaktadır.

Önemli İpuçları ve alınması Gereken Önlemler:

 1. Aday havuzunu genişletmek: Şirketler aktif ve aktif olmayan adaylarla iletişim halinde olarak kaliteli adayların bulunduğu bir havuz elde etmelidir. Aktif adaylar özgeçmişlerini iş ilanlarında yayınlayanlardır ve aktif olmayan, başka şirketlerde çalışan kalifiye adaylar ise daha büyük ve daha çekici bir aday havuzunu oluşturanlardır.

  Uzmanlar, bir veya daha fazla İnsan Kaynakları çalışanının, muhtemel adayların ilgili olabileceği internet sitelerinde arama yapmasını önerir. Örnek olarak, eğer şirketiniz için Java programcısı arıyorsanız, muhtemel adayın yoğun olarak ve özellikle teknoloji haberleri ve Java programı ile ilgili bilgi toplanılan internet sitelerinde dolaşan genç yaşlarda biri olduğunu varsaymalısınız. Bu sitelerde kullanacağınız reklam bandı, mevcut işinden ayrılmayı aklına getirmemiş adayları sizin radarınıza sokup şirketinizde çalışma olağanı sağlayacaktır.

 2. En iyi kaynaklara odaklanın: Şirketinizin internet sitesine veya büyük iş bulma internet sitelerine koyacağınız iş ilanları doğru adayları çabuk ve etkili şekilde bulmada etkili değildir. Bunun yerine, daha küçük ve belirli alanlardaki iş türlerine odaklanmış internet sitelerini hedef almak, daha kısa sürede daha kalifiye adaylar bulmanızı sağlar. İş fonksiyonlarını ve lokasyonu açıkça belirten internet siteleri araştırmanızı netleştirmenize yardımcı olur.
 3. Kendinizi ayrı tutun: Her işveren işe alım sürecine, potansiyel kalifiye adayların müşteri olarak görüldüğü pazarlama mantığı ile yaklaşmalıdır. Ve pazarlamanın ilk aşaması farklı olmaktır.

  Bazı şirketler daha fazla aday çekebilmek amacıyla kendilerini diğer şirketlerden ayırmak için interneti kullanırlar. Bunu yapmanın bir yolu farklı şehirlerde yaşayan adayları şehrin tanıtımını yaparak ya da yaşam giderlerini karşılaştırarak teşvik etmektedir. Bazı şirketler ise daha karmaşık ve zor olan yazılı özgeçmiş ve ön yazı yerine, boşluk doldurmalı özgeçmiş sunarak adayları teşvik etmeye çalışırlar. Bu işlem adaylara sadece gereken yerleri doldurma imkanı verirken; şirketlere de teknik, üretim, bilgisayar becerileri gibi konulara özgü belirli bilgileri toplamada yardımca olur.

 4. Eleman arama yazılımıyla veri içinde boğulmayın: Gelişmiş eleman arama yazılımı kullanan İnsan Kaynakları çalışanlarının ve diğer işe alım sürecinde bulunan insanların; iş ilanı koymak, çevrimiçi özgeçmiş gözden geçirmek ve adayları belirli pozisyonlarla eşleştirmek için daha fazla vakitleri olur. Etkili bir eleman arama filtresi eksikliğinde ise çalışanlar, alakasız işlerle daha çok zaman harcamak zorunda kalacaktır.

İnternetten İşe Alımı Bütünsellik İçinde Ele Almak

Her ne kadar internete özgeçmişlerini bırakan insan sayısı çok fazla olsa da bu özgeçmişler adayların özelliklerine bakmaksızın bütün şirketler tarafından erişilebilir ve küçük bir kalifiye aday grubu, çok büyük bir aday havuzu içerisinde yer alır. Şirketler ve kişiler interneti daha efektif kullandıkça, çevrimiçi eleman bulma daha elverişli hale gelecektir, fakat yine de işe alım için en iyi kaynak mevcut çalışanlarınızdan gelen referanslardır.

Dört Adım

Çevrimiçi eleman aramanın dört (4) adımlı bir yaklaşımı vardır:

 • Adım 1 - Adayları cezbedin: Adayın tercihi şirketin imajına bağlı şekillendiği için şirketler, işe alım çabalarını diğer pazarlama kampanyalarıyla bütünleştirmelidirler. Meşhur bir yüzü işe alım ve ürün reklamlarında kullanarak, internet sitesini adayların ilgisini çekecek şekilde tasarlayarak ve çalışanlarınızı, iş ilanını kalifiye arkadaşlarına mail yollamaya teşvik edip farkındalık yaratarak göze çarpan bir marka yaratabilirsiniz.
 • Adım 2 - Adayları ayırın: Çevrimiçi eleman aramanın zorluğu çok sayıdaki özgeçmişten bir seçim yapmaktır. Görev tanımıyla alakalı olmayan fakat sorulabilecek “Şehir değiştirmeye istekli misin?” ya da “İşe ne zaman başlayabilirsin?” gibi genel sorular uygun olmayan adayları hızlıca eleyecektir. Bu soruları sorarken ayrım karşıtı kanunları unutmayın ve iş ile ilgili sorular yöneltin. Aynı zamanda, çevrimiçi testler ve oyunlar kullanarak adayın ilgi alanları ve yetenekleri ile ilgili bilgi edinmeye çalışın.
 • Adım 3 - Temas kurun: Çevrimiçi eleman arama süreci geleneksel eleman arama sürecinden çok daha hızlı ilerler ve işe alımı yöneten insanlar bu hıza adapte olmalıdır. Bunu gerçekleştirmek için işi yapmaya istekli canlı birini atayabilir, süreci yöneten insanları girişimci ruhuyla davranmaya teşvik edebilir ve bölüm müdürüne daha çok söz hakkı verebilirsiniz.
 • Adım 4 - İşi bitirin: Adayla internet üzerinden temas kurduktan sonra eski moda, yüz yüze metoda geçin ve adayla birbirinizi tanıyıp adayı organizasyona tanıtın.

Bu aşamada, işe alım yapan insanların internet üzerinde daha az vakit geçirip nitelikli adaylarla kişisel ilişkiler kurabilmesi için onlarla daha fazla vakit geçirmesi veya bir grup işe alım uzmanı internette nitelikli insanları bulmaya devam ederken, diğer grubun çevrimdışı ilişkiler üzerine odaklanması gerekir.

tr/kisisel-gelisim-merkezi/en-iyi-elemanlari-ise-alma-rehberi/ise-alim-surecinin-detayli-analizi/cevrimici-eleman-arama
Ücretsiz Dene