İşe Alım Süreci Neden Bu Kadar Önemli?

İşe Alım Süreci

İşe Alım Sürecinin Detaylı Analizi

Eski Çalışan İlişkileri

Anasayfa
Gelişim Merkezi
En İyi Elemanları İşe Alma Rehberi
İşe Alım Süreci
Karar Verme ve Teklif Süreci
Karar Verme ve Teklif Süreci

Karar Verme ve Teklif

Adaylarla ilgili bütün gerekli bilgileri topladığınıza emin olduktan sonra, artık karar alma vaktidir. En iyi üç adayı belirleyip birbirleriyle kıyaslayın ve kendinize hangi adayın şirketinizde çalışmasını istediğinizi sorun. İşe alım sürecinin amacı en kalifiye insanı seçmektir fakat bunu gerçekleştirmeye çalışırken yapılan yaygın hataların da farkında olmalısınız.

  1. Bu hatalardan bir tanesi eğitimi ve tecrübesi aranılan pozisyonun niteliklerinden daha fazla olan, şirketinizin karşılayabileceğinden daha fazla maliyet oluşturacak, kendisine aşırı güvenip sizinle çalışmaya motive olmayacak en parlak adayı seçmektir.
  2. Diğer hata ise size benzer niteliklere sahip ve benzer karakterli bir adayın organizasyonu güçlendireceğine dair olan yanlış inancınızdır. Bunun aksine, farklı niteliklere ve karakterlere sahip ve grup içindeki çeşitliliği artıracak bir aday organizasyon için daha yararlı olabilir.

Bütün bilgileri değerlendirip bir karara vardıktan sonra, sizin tarafınızdan veya şirket içinde iş teklifi sunmakla sorumlu kişi tarafından, genellikle sözlü olarak bir teklif sunulur. Teklifi sunarken hevesli olmaya özen gösterin ve bu esnada adayın endişeleri, kararın zamanlaması ve adayın iletişim halinde olup düşündüğü diğer pozisyon ve şirketler hakkında bilgi toplamaya devam edin.

Sözlü teklif iletildikten sonra teklifi belgelemeli ve yazılı bir onay göndermelisiniz. Teklif mektubu, çalışma sözleşmesi değildir. Teklif mektubu içinde iş tanımı ve iş ünvanı, işe başlama tarihi, sorumluluklar, maaş, tazminat gibi önemli detayların yer aldığı resmi bir evraktır.