İş Gereksinimlerini Belirleme: Gereken Beceri ve Özellikler
Kullanıcıları tanıyabilmek için Çerez (cookie) kullanıyoruz. Privacy Policy
Ücretsiz Deneyin
Sınav Sistemi Nasıl Çalışıyor Deneyimleyin

İş Gereksinimlerinin Tanımlanması

İşe alım süreci, işin ve gereksinimlerinin tanımlanmasıyla başlar. Bu gereksinimleri anlamak için yapmanız gereken, organizasyonun kültürüne ve yönetimsel yaklaşımına uyacak doğru kişinin bulunması için bu kişinin hangi yeteneklere ve niteliklere sahip olması gerektiğini bulmaktır.

Başlıca Sorumluluklar ve Görevler

İlk olarak işe almak istediğiniz pozisyonda hali hazırda çalışan personelinizin sorumluluklarına ve görevlerine bakın. Bunu yaparken de işin öncelikli gereksinimlerini yeniden değerlendirmeyi ihmal etmeyin.

Eğitim ve Tecrübe

Gereken iş için doğru insanı bulmada eğitimin gerekli olup olmadığına karar vermek önemlidir. Bu alanda esnek olabilir misiniz? Yoksa adayın bu iş için belirli bir eğitim almış olması gerektiğine mi inanıyorsunuz?

Tecrübe gereksinimleri işin görev tanımı ve sorumluluklarına bağlı olarak analiz edilmelidir. Pratik iş becerisine ve sektör deneyimine sahip bir adayı işe almak, çok doğru bir karar gibi gözükse de belirli bir alanda deneyim sahibi olmayan bir adayın eğitilip eğitilemeyeceği de göz önünde bulundurulmalıdır. İş üstü eğitiminde harcanılacak zaman ve masraf, şirketin ve personel ihtiyacı olan pozisyonun zarar görmemesi açısından dikkate alınmalıdır.

Kişisel Özellikler

Kişisel özellikler, adayın işe olan yaklaşımını ve şirketteki çalışma arkadaşlarıyla kuracağı ilişkiyi değerlendirme açısından önemlidir.

Analitik ve yaratıcılık yetenekleri, adayın oluşan bir sorunu değerlendirmesi ve bu soruna nasıl çözüm bulduğu ile ilgili ana özelliklerdir.

  • Karar verme tarzı oldukça bireyseldir ve kişiden kişiye değişir; bazı insanlar daha yapısal ve analitik bir yaklaşım sergilerken bazısı daha sezgisel olabilir veya bazıları daha hızlı karar alırken bazısı beklemeye daha yatkındır. Aranılan pozisyona göre ne tür bir karar verme tarzının gerekli olduğunu belirlemek çok önemlidir.
  • Sosyal beceriler doğru adayı seçmede önemli bir rol oynar ve aranılan pozisyon için ne tür sosyal beceriler gerektiğine karar verip, buna uygun bir aday aramak gerekir. Farklı pozisyonlar için farklı görevlere ve farklı görevleri yerine getirmek için de farklı sosyal becerilere ihtiyaç duyulur.
  • Motivasyon sağlamak için adayın kişisel hedefleri, ilgileri, enerji seviyesi ile örgütün ve iş pozisyonunun uyuşması gerekir.
  • Bu konudaki bir diğer önemli husus ise yeni işe alınacak insanın etkileşim içinde olacağı insanlar arasında bir fikir birliğine varılmasıdır. Bunu yapmanın en iyi yolu ise öncelikle farklı departmanlara -kapalı olarak- istenilen özellikleri sormak, sonrasında ise işe alınacak kişiden öncelikli istenilen özellikleri ve farklılıklarını açıkça tartışıp bir değerlendirmeye varmaktır.

İş Tanımı Geliştirmek

İş tanımı, adaylara ve işe alan kişiye organizasyonun misyonunu, kültürünü ve hedeflerini anlatan, işin ve başlıca işlevlerinin profilidir. İş tanımlaması -İnsan Kaynakları bölümüyle kontrol edilerek- iş ünvanı, işin sorumlulukları ve görevleri, işe alım ve raporlama yöneticisi, görevlerin, sorumlulukların ve hedeflerin içeriği, maaş ve tazminat ile iş yeri ve mesai saatlerini ve son olarak da gerekli kişisel nitelikleri içermelidir.

İş tanımı geliştirmek, iş pozisyonunun ihtiyaçlarına ve değişikliklerine göre yeniden tasarlamaya fırsat olarak görülmelidir. İş tanımı yapılırken; hangi becerilerin ve bilgilerin iş için gerekli olduğuna, zamanı doğru kullanıp aceleci olmamaya ve devlet tarafından uygulanan yasal kısıtlamalara uymaya dikkat edilmelidir.

tr/kisisel-gelisim-merkezi/en-iyi-elemanlari-ise-alma-rehberi/ise-alim-sureci/is-gereksinimlerinin-tanimlanmasi
Ücretsiz Dene