İşe Alım Süreci Neden Bu Kadar Önemli?

İşe Alım Süreci

İşe Alım Sürecinin Detaylı Analizi

Eski Çalışan İlişkileri

Anasayfa
Gelişim Merkezi
En İyi Elemanları İşe Alma Rehberi
İşe Alım Süreci
Gelecek Vaadeden Adayları Belirlemek
Gelecek Vaadeden Adayları Belirlemek

Gelecek Vaadeden Adayları Belirlemek

İşe uygun adayı bulmak için iş bulma kurumlarından gazete ilanlarına, mesleki kuruluşlardan üniversitelerle yapılan ortaklıklara, internetten sektörel yayınlara kadar birçok seçenek vardır. Ancak başarılı bir işe alım, kaliteli adayları bulmakla başlar. Bu sebepledir ki yeterli sayıda ve gerekli özelliklere sahip adayın olduğu bir havuz oluştururken çok fazla sayıdaki insan tehlike oluşturabilir. Uygun kişiyi bulmanın bir iyi yolu da çalışanlarınızdan gelen referanslardır. Özellikle, referansı tercih edilen çalışan ödüllendirileceğinden daha kaliteli ve işe elverişli adayları önermeleri muhtemeldir.

Doğru insanı bulmaya önce kendi çalışanlarınızdan başlayabilirsiniz. Farklı bakış açıları ve beceriler istiyorsanız kendi organizasyonunuz dışına bakmanız gerekir. Ne tür bir insan aradığınızı iyi bilmek ve adayın önceki deneyimlerinin gelecekteki performansı için en iyi referans olacağını unutmamak önemlidir. Doğru eğitim, doğru deneyim ve uyumlu bir kişiliğin birleşimi sizin için en iyi aday olmaya yakındır. Adayları incelerken kendi kişiliğinize, yaşınıza, eğitim veya sosyal hayatınıza yakın bir kişinin diğer adayların önüne geçmesine izin vermeyin; unutmayın ki adayın vasıfları ile istenilen niteliklerin uyuşması önceliğiniz olmalıdır.

Özgeçmiş Görüntüleme

Kaliteli adayların bulunduğu büyük bir havuz, doldurmak istediğiniz pozisyonun gereksinimlerine göre yapılacak bir eleme ile en iyi adayı bulmanıza imkân verir. Elemenin ilk aşaması ön yazı ve özgeçmişleri incelemektir. Elemeye, nitelikleri işin gereksinimleriyle uymayan adaylarla başlayın. Sonrasında özgeçmişlerinde başarı belirtileri ve sonuçları olan, ilgili pozisyonla ilişkili kariyer hedefleri bulunan ve genel görünüm olarak etkileyici adaylara yoğunlaşın. Eğitimleri hakkında veya kişisel bilgiler bölümünde çok fazla detay bulunan, uzun süreli çalışma aralığı olan veya kısa süre çalışmış, kazandıkları başarılara değinmekten kaçınan adayları öncelikli olarak elemeyi düşünebilirsiniz. Tüm bu özellikler zayıflık anlamında değerlendirilebilecektir.

Yüksek ihtimalli adayların özgeçmişlerine ve özgeçmişlerinde öncelikli olarak başarılarına odaklanmak ayrıca adayları birbiriyle kıyaslamaktan kaçınmak, size daha hızlı ve güvenilir bir özgeçmiş taraması sağlayacaktır.