Adayların Güçlü ve Zayıf Yönlerini Analiz Edin
Kullanıcıları tanıyabilmek için Çerez (cookie) kullanıyoruz. Privacy Policy
Ücretsiz Deneyin
Sınav Sistemi Nasıl Çalışıyor Deneyimleyin

Adayları Değerlendirmek

Adaylarla yapılan görüşmelerden sonra, işe alım süreci içinde bulunmuş olan kişiler tarafından her aday için kapsamlı ve tarafsız bir değerlendirme hazırlanır. Adayları değerlendirmek ve karşılaştırma yapmak için, aday özelliklerinin sayısal derecelendirme ölçeğinde gösterildiği karar alma matrisi çok faydalı olabilir. Matris üzerinden adayların skorunu hesaplayıp, mülakat esnasında tutulan notlara bakmak yanlış insanı işe alma riskini minimuma indirecektir.

Yaygın Yapılan Değerlendirme Hataları

Her ne kadar yapılandırılmış ve sistemli bir değerlendirilmeye başvurulsa da değerlendirme süreci oldukça özneldir. Öznelliği düşürmek için kaçınılması gereken bazı hareketler ise şöyle sıralanbilir:

  • Adayın deneyiminden fazlaca etkilenmek veya deneyimsizliğini gelişmemişlik olarak görmek,
  • Sessiz adayları motivasyonsuz olarak tanımlamak,
  • Kişisel meselelerin fikirlerinizi etkilemesine izin vermek,
  • Benzer sosyal becerilere sahip adayları aramak,
  • Belirli okullardan mezun olan adayların işe ve pozisyona daha uygun olduğuna inanmak,
  • Genel özelliklerden çok sadece bir ya da iki özellik üzerinde durmak.

Referans Kontrolü

Karar aşamasına gelmeden önce gerçekleştirmeniz gereken bir diğer eylem ise adayın verdiği bilgilerin doğruluğunu teyit etmektir. Bunu yapmanın amaçlarından biri; adayın nerede, ne kadar süreyle, hangi pozisyonda, hangi görevlerde çalıştığını doğrulamak; diğer amaç ise başarıları ve başarısızlıkları, zayıf ve güçlü olduğu yanları, iş alışkanlıkları, iş yerindeki sosyal etkileşimleri, vb. gibi konularda bilgi toplamaktır.

Referans almanın en iyi yolu telefon görüşmesidir. Mektup veya diğer yazılı referanslar, özellikle adayın yararına olmayanlar, referans veren kişiye karşı kullanılabileceğinden tercih edilmeyebilir. Aynı zamanda referans almadan önce, referans alacağınız kişiyle zaman içinde kuracağınız yakınlık ve güven daha doğru ve güvenilir bilgi almanıza olanak sağlar. Referans alacağınız kişiye, doldurulmak istenilen pozisyonu detaylı olarak açıklayın ve ona adayın güçlü ve zayıf noktalarını, karakterini ve özelliklerini ve iş için uygun olup olmayacağını sorun. Belirsiz yorumlara yöneltecek sorulardan sakının ve başka bilgilere ve daha farklı bilgiler verebilecek başka insanlara yönlendiren sorular sormaya çalışın.

Uygulaması rahatsız edici olsa da, referans kontolü, edinilen bilgileri doğrulamak ve daha fazla bilgiye ulaşmak için yapılması gereken bir görevdir. Unutmayın ki kaliteli adaylar için bilgi toplamak çok daha kolaydır.

Adayın mevcut işyeri ile bir problem yaşamasına sebebiyet vermemek adına harekete geçmeden önce adayın onayını almayı unutmayın.

tr/kisisel-gelisim-merkezi/en-iyi-elemanlari-ise-alma-rehberi/ise-alim-sureci/adaylari-degerlendirmek
Ücretsiz Dene