İşe Alım Süreci Neden Bu Kadar Önemli?

İşe Alım Süreci

İşe Alım Sürecinin Detaylı Analizi

Eski Çalışan İlişkileri

Anasayfa
Gelişim Merkezi
En İyi Elemanları İşe Alma Rehberi
İşe Alım Süreci Neden Bu Kadar Önemli?

İşe Alım Süreci Şirketiniz için Neden Bu Kadar Önemli?

Organizasyonların refahı için gerekli temel şart olan en iyi insanların işe alım süreci yöneticilerin alması gereken kararlardan en önemlisidir diyebiliriz. Günümüz işletmelerinin başarısı, şirketlerin sahip olduğu fiziki ve ekonomik varlıktan çok insan varlığının kalitesine bağlı olduğundan efektif bir işe alım son derece önemlidir. Binalar, tesis, donanım, teknoloji satın alınabilir fakat insan yeteneği ve know-how, yöneticiler tarafından yürütülen işe alım ve işte tutma süreçleri ile kazanılır.

Yanlış pozisyonlardaki yanlış kişilerin aldığı kararlar, şirketin ve birimlerinin öngördüğü performansa ulaşmaya engel olacağı gibi bu yanlışların düzeltilmesi de oldukça pahalıdır. İşe uygun olmayan birinin işe alınması maaş, muhafaza, işe alım ve tazminat masraflarını içerir. Bu masraflar, çalışanın karar alabilme yetisi olan idari bir birimde yer almasıyla artar ve vereceği yanlış kararlar, kaçıracağı iş fırsatları ile beraber tazminatın yaklaşık 24 katı oranında bir masrafa ulaşır.

İşe uygun olmayan fakat işe alınan kişi yönetici olduğunda zarar daha da artar. C-seviye yöneticiler tipik olarak C-seviye elemanları işe alır, şirketin potansiyelinden daha düşük standartlar koyar. Seçkin yöneticiler ise iyi elemanları işe alır, çıtayı yükseltir ve şirketin refahına büyük katkı sağlarlar.