İşe Alım Süreci Neden Bu Kadar Önemli?

İşe Alım Süreci

İşe Alım Sürecinin Detaylı Analizi

Eski Çalışan İlişkileri

Anasayfa
Gelişim Merkezi
En İyi Elemanları İşe Alma Rehberi
Eski Çalışan İlişkileri
Eski Çalışanları İşe Alma
Eski Çalışanları İşe Alma

Eski Çalışanları İşe Almak

Eski bir çalışanı tekrar işe almak bazı nedenlerden iyi olabilir:

Öncelikle; işi, şirketinizi ve iş yerini tanıyor olan eski çalışanın işe alımı, işi öğrenmek için haftalar, hatta aylar sürecek yeni bir insanın işe alımından daha avantajlıdır.

İkincisi, tekrar işe alınanlar olasılıkla başka yerde deneyim kazandıktan ve yeni beceriler edindikten sonra şirketinize dönüyordur.

Son olarak, geri dönen çalışanlar şirketteki diğer çalışanlara net bir mesaj verir: Her şey dışarıdan göründüğü gibi değildir, her zaman dışarısı daha iyi olanaklar sağlamıyor olabilir.

Tekrar işe alım, şirket için değerli bir varlık olduğundan, "bumerang" sayınızı arttırmak için yapabilecekleriniz aşağıda sıralanmıştır:

  • Çalışanın şirketten ayrılmasına neden olan sorunları bulun ve giderin. Bunu başarmanın en iyi yolu işten çıkış mülakatları ve doğrudan soruşturmadır.
  • Değerli çalışanlarınızla bağlantıyı koparmayın. Bunun için, mezunlar programı veya yukarıda verilen taktikleri uygulayabilirsiniz. Onlarla zaman zaman iletişime geçin, şirketinizle ilgili güncel bilgiler verin ve yeni işlerinin nasıl gittiğini sorun.
  • Yeniden istihdam etmenin yolunu açın. Eski şirkete geri dönme konusunda çalışanların huzursuzluğu ve şüpheleri olabilir, eski çalışanlarınıza kapınızın açık olduğunu açık bir şekilde belirtin ve geri dönmelerini kolaylaştırın.

Muhtemelen iş dünyasındaki en etkileyici geri dönüş hikayesi; eski şirketine daha bilgili, daha deneyimli ve daha becerili dönen Steve Jobs’un tekrar işe alım hikayesidir. Tekrar işe alınan insan sizin için aynı etkiyi yapmayabilir fakat hiç bilmediğiniz birinden daha başarılı olma ihtimali oldukça yüksektir.