Çoktan Seçmeli Soru Hazırlama

Test Invite Soru Editörü ile çoktan seçmeli sorular hazırlayarak, adaya bir takım seçenek arasından seçim yapmasını isteyebilirsiniz.

Soru metninde olduğu gibi, seçenekler de zengin (biçimlendirilmiş: kalın, eğik, renkli vb.) metin bulundurabilir. Seçenekler resim, ses (audio), video (görüntü), dosya barındırabilir. Seçeneklerin ekranda nasıl konumlandırılacağı (yanyana, alt-alta, arada boşluklu vb.) ayarlanabilir. Eğer tüm şıklar metin ise, seçenekler açılır bölme (dropdown box) olarak sunulabilir.

  • Kullanıcının en az ve en çok kaç şık seçebileceğini
  • Şıkların (seçeneklerin) sırasını
  • belirleyebilirsiniz.

Rastgele Sıralama

Şıkların her sınavda rastgele sıralanmasını sağlayabilir; aynı zamanda bazı şıkların sırasını sabitleyerek "rastgele karıştırmadan" muaf tutabilirsiniz. Bu şekilde örneğin 5 seçenekli bir sorunun ilk ve son şıklarının yeri hep aynı kalırken, aradaki 3 seçeneğin sırası otomatik karıştırılabilir.

Puanlandırma

  • Her şıkkın doğru mu yanlış mı olduğunu önceden belirleyerek, verilecek cevabın otomatik puanlandırılmasını sağlayabilirsiniz.
  • Yanlış seçeneklere "ceza puanı" ekleyebilir, yanlış seçeneklerin seçilmesi durumunda adayın eksi puan almasını sağlayabilirsiniz.
  • Birden çok seçeneğin seçilebileceği sorularda, birden çok şık doğru ise, seçenekleri ağırlıklandırabilir, kullanıcının seçimine göre "parçalı" puan elde etmesini sağlayabilirsiniz. Bu şekilde kullanıcı eğer tüm doğru seçenekleri seçer ise sorudan tam puan kazanacağı gibi, doğru seçeneklerin bir kımısını seçer ise, şıkların ağırlıkları ölçüsünde puan kazanır.
info
İçerik Özeti
Çoktan Seçmeli Soru: Sınavlarda Seçenekler ve Şıkların Kullanımı
Çoktan seçmeli sorular nasıl eklenir? Ne tür seçenekler ile özelleştirilebiliyor? Seçeneklerin sıralanması, doğru şıkların belirlenmesi, parçalı puanlandırma nasıl çalışır?
tr/en-iyi-online-sinav-sistemi-platform-ozellikleri/sinav-sorulari/coktan-secmeli-soru-sikli-secenekli
Sınav Uygulamasını Aç