Kullanıcının Yazarak Cevapladığı Açık Uçlu Sorular Sormak

Sınavda adaya istediğiniz şekilde soru sorabilir ve kişinin yazarak cevap vermesini sağlayabilirsiniz.

 1. Adaya cevap yazması için basit bir kutucuk verebilirsiniz
 2. Adaya cevabını yazacağı geniş bir yazı alanı (textarea) verebilirsiniz.
 3. Adaya cevabını yazabileceği bir zengin metin editörü verebilirsiniz. Zengin metin editörü ile kullanıcı biçimlendirilmiş (formatlı) (büyük küçük boy yazı, eğik, kalın, renkli yazılar vb.) metin girişi yapabilir.

Kurallı İfade İle Cevap Metninin Kısıtlanması

İlk iki seçenekte adaya cevabını yazması için verilen alana kullanıcının yazabileceği metinler bir "kurallı ifade" ile kısıtlandırılabilir. Örneğin adaydan yalnızca bir rakam yazmasını bekliyor iseniz, yalnızca rakamları kapsayan bir kurallı ifade yazarak, adayın yalnızca rakam yazabilmesini sağlayabilirsiniz. Benzer şekilde:

 • B ile başlayan 10 harfli bir kelime
 • 60 karakterden kısa herhangi bir metin
 • Geçerli bir posta kodu veya e-posta adresi
 • yazmasını kurallı bir ifade kullanarak zorunlu kılabilirsiniz.

Cevabın Manuel Değerlendirilmesi ve Sınav Puanına Etkileme

Her 3 durumda da adayın sınav esnasında yazarak vereceği cevaplar, sınav bitiminde yönetici ekranlarına değerlendirilmek üzere düşer. Soruya verilen cevap 100 üzerinden yönetici tarafından değerlendirilir ve değerlendirme kaydedilir. Bu şekilde adayın yazarak vermiş olduğu cevap "sınav puanlandırmasına" otomatik dahil edilir.

Verilen Cevabın Kurallı İfade ile Otomatik Değerlendirilmesi

Normalde yazı ile verilen cevaplar yönetici tarafından manuel değerlendirilir. Ancak adaydan yazmasını beklediğiniz cevap bir kurallı ifade ile önceden tanımlanabiliyor ise, değerlendirme sürecini otomatikleştirebilirsiniz. Örneğin:

 • B ile başlayan 5 harfli bir kelime yazarsa
 • 599 ile 700 arasında bir rakam yazarsa
 • CEM, CAN, CİN kelimelerinden birini yazarsa
 • otomatik tam (veya parçalı) puan verilmesini sağlayabilirsiniz.

info
İçerik Özeti
Yazarak Cevaplanan Açık Uçlu Sınav Soruları ve Değerlendirilmesi
Adayın yazarak cevap vereceği açık uçlu sorular sorulabilir mi? Kullanıcı cevap yazarken zengin metin editörü kullanabilir mi? Biçimlendirilmiş metinlerle cevap verilebilir mi? Verilen cevaplar bir kurallı ifade ile kısıtlanabilir mi? Verilen cevapları kim - nasıl değerlendirecek? Verilen cevaplar sınav puanına nasıl etki eder? Verilen cevapların otomatik değerlendirilmesi mümkün mü?
tr/en-iyi-online-sinav-sistemi-platform-ozellikleri/sinav-sorulari/acik-uclu-sorulara-yazarak-cevaplama-degerlendirme-puan-verme
Sınav Uygulamasını Aç